Kino Mír 70, Krnov

Současnost

 - náhled

 

V budově se nachází dvě kina. Kapacita velkého kinosálu čítá 322 míst a je vybaveno špičkovým zvukovým systémem. Krnovské kino je jedním ze dvou kin v zemích Visegrádské čtyřky disponující provozuschopnou technickou základnou pro promítání filmů ze 70mm pásu (dříve používaný formát filmového záznamu s kvalitnějším obrazem jak dnešní kopie široké 35mm). ART klub s kavárnou má vchod z boku budovy. V promítací sále se nacházejí pohodlné sedačky pro 20 osob.

 

Historie budovy 

 - náhled

 

Budova Kina Mír 70 byla postavena v roce 1903. Autorem stavby je vídeňský architekt Arnold Goldberger, který jí přisoudil neobarokní podobu doplněnou secesními prvky. Stavba byla zrealizována pod hlavičkou stavitele z Moravské Ostravy Hugo Hermanna. Výstavbu původně Dělnického domu tehdy inicioval spolek Německé sociálně demokratické strany. Velkou část novostavby zabíral sál o rozměrech 26 x 16 metrů, jež se rozprostíral od přízemí až po střechu, a pojal prý až 2 000 osob. Kino bylo v budově zřízeno až po 2. světové válce.

 

70MMFILMFEST KRNOV - KRRR!

 - náhled

 

V době rušení 70mm kin v bývalém Československu (konec 80. a začátek 90. let minulého století) nebylo zcela jasné, zda nebude znovu obnovena distribuce filmů na tomto filmovém formátu. V krnovském kině bylo technické vybavení zachováno díky nadšení a zájmu vedoucího kina pana Pavla Tomeška, který prosadil doplnění projekční kabiny o nové promítací stroje při zachování stávající techniky.

Díky účasti pracovníků kina na přehlídkách 70mm filmu v Evropě postupně klíčila myšlenka představit tento filmový formát i v ČR. Začalo hledání kopií v archívech a skládání filmů z jednotlivých fragmentů uložených v různých českých kinech a u soukromých sběratelů. Díky zájmu veřejnosti o projekce starých titulů byly postupně oslovováni sběratelé a archívy v zahraničí a navázána spolupráce s pořadateli obdobných evropských přehlídek.

Název přehlídky má několik významů. KRRR! je kombinace hlásek ze začátku názvu města Krnov, která tvoří (pro cizince téměř nevyslovitelný) charakteristický zvuk, který je zároveň citoslovcem zvuku promítacího stroje. 

 

Kontakt

náměstí Míru 1/14, KRNOV

+420 554 615 050

www.kinomir.cz

[email protected]

 

 

 

Otevírací doba

Aktuální program kina naleznete zde: http://www.mikskrnov.cz/kino/program/kalendar

 Mapa

GPS souřadnice: 50°5′10.405″N, 17°41′56.918″E