Měšťanské a právovárečné domy, Krnov

Současnost

 

Mariusz 2018

 

Domy jsou na dnešní Hobzíkově ulici, Hlavním a Zámeckém náměstí. Kolem měšťanských domů vede pěší zóna, která spojuje Hlavní náměstí oddělené budovou radnice a spořitelny. V teplých dnech je vyhledávána místními občany a turisty. V této části krnovského náměstí najdete velké množství kaváren a cukráren.

 

Historie

 

 - náhled

 

Pocházejí z 2. pol. 16. století a jsou převážně renesančního charakteru, některé jsou upraveny barokně a empírově, ostatní klasicistně. Značné úpravy se provedly na domech v 2. polovině 20. století.

Měšťané byli nejbohatší krnovští občané, jejichž domy byly soustředěny v samém centru města. Typickým prvkem těchto domů byly tzv. mázhauzy. V domech právovárečných měšťanů bydleli sládci. Pivo se nevařilo každý den. Byly určené dny v týdnu k vaření a k prodávání piva pouze ve svých domech. Výčep piva po staletí probíhal právě v mázhauzech. S právem výčepu piva užívali právováreční měšťané i právo šenkovat víno. Dům, v němž bylo pivo a víno prodáváno, byl označen měšťanským řetězem připevněným na dveře vedoucí do mázhauzu. S právem šenkovat víno bylo zase spojeno i právo provozovat hudbu, kterou provozoval městský pištec se svými hudebníky – profesionály. Časem však přibývalo stížností na kvalitu piva ze strany krnovských občanů, a tak majitelé šenků lákali hosty k návštěvě různými atrakcemi. Na přelomu 18. a 19. století nevalné pivo odlákalo návštěvníky šenků do nově postavených lázní u řeky Opavy, nazvaných Benátky díky pramenu železité minerální vody, která zde vyvěrala. Tato silná konkurence dovedla šenkýře až k tomu, že jednou přes noc minerální pramen definitivně zasypali. Časem se sládci dohodli, že se spojí dohromady, a tak vznikl v Krnově první pivovar.

V měšťanských domech kromě právovárečných měšťanů bydleli také pekaři, soukeníci, masaři, lazebníci i purkmistr a páni konšelé. Pod podloubím se prodávala například sůl.

 

Zajímavost

S právem šenkovat víno bylo zase spojeno i právo provozovat hudbu, kterou provozoval městský pištec se svými hudebníky – profesionály. Časem však přibývalo stížností na kvalitu piva ze strany krnovských občanů a tak majitelé šenků lákali hosty k návštěvě různými atrakcemi. Na přelomu 18. a 19. století nevalné pivo odlákalo návštěvníky šenků do nově postavených lázní u řeky Opavy, nazvaných Benátky, díky pramenu železité minerální vody, která zde vyvěrala. Tato silná konkurence dovedla šenkýře až k tomu, že jednou přes noc minerální pramen definitivně zasypali. Časem se sládci dohodli, že se spojí dohromady, a tak vznikl v Krnově první pivovar.

 

Co je velice zajímavé, že tyto 400 let staré domy přežily všechny krnovské požáry a zachovaly se dodnes.

 

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka ke shlédnutí zde.

 

Kontakt

Turistické informační centrum Krnov

Hobzíkova 13/11, Krnov 794 01

+420 554 697 697

www.infokrnov.cz

[email protected]

 

 

Otevírací doba

Měšťanské a právovárečné domy jsou přístupné, jelikož v současné době se v nich nacházejí kavárny a obchůdky.



Mapa

GPS souřadnice: 50°5′22.461″N, 17°42′10.456″E