Palác Silesia, Krnov

Současnost

 - náhled

 

V současné době objekt vyžaduje finančně náročnou rekonstrukci a v posledních letech značně chátrá.

 

Historie paláce

 

 - náhled

 

Veletržní palác Silesia patří k architektonickým dominantám Krnova. Byl postavený roku 1907 na Mikulášské ulici podle projektu stavitele Eduarda Franka a sloužila jako textilní burza.  Na svou dobu působila velmi moderně. Konstrukce stavby je železobetonová, pokryta secesním dekorem.

Silesii vybudovala jako své sídlo a textilní burzu evropského významu společnost Geiringer&Reitler, která působí v Rakousku dodnes.

Sál v přízemí byl využit k obchodním účelům. Z přízemního sálu v prvním podlaží je možné vystoupit širokým schodištěm do sálu v prvním podlaží, zastřešeném odvážnou ocelovou konstrukcí s širokým rozponem a prosvětleném bohatě zdobenými okny. Tento sál sloužil jako pracovní prostor pro oddělení konfekce. Uvnitř je také v původní podobě dochována jedna místnost se štukovou výzdobou, původní dřevěné příčky a dveře. Rozsáhlé sklepní prostory byly využity částečně jako sklady zboží a beden, částečně i k umístění několika tkalcovských stavů.

Majiteli krnovského paláce Silesia byli židovští podnikatelé, ale poválečný československý režim nepočítal s navrácením majetku zabaveného židovským rodinám. Od 50. let až do roku 1990 sloužil palác jako velkosklad textilu, naposledy pro podnik Oděvy Olomouc.

 

Adresa a kontakt

Mikulášská 1015/12, Krnov 794 01

 

Turistické informační centrum Krnov

Hobzíkova 13/11, Krnov 794 01

+420 554 697 697, +420 739 548 957

www.infokrnov.cz

 

Otevírací doba a vstupné

V současné době se v prostorách paláce pořádají nepravidelné komerční akce. Objekt není veřejnosti přístupný.Mapa

GPS souřadnice: 50°5′24.657″N, 17°41′28.926″E