Švédská zeď, Neptunova kašna a budova Gymnázia, Krnov

Historie Švédské zdi

titulka

 

Švédská zeď je nejvýraznější částí krnovského opevnění, která se dochovala. Byla pojmenována podle nepřátel, kteří za třicetileté války a v 17. století obléhali naše město.

Je to renesanční arkádová cihlová zeď s lunetovým cimbuřím, byla nastavěna na městskou hradební zeď z kamene. Původně byla stěnou části knížecí chodby, kterou nechal vybudovat v letech 1523-1543 markrabě Jiří Hohenzollern. Knížecí chodba začínala v zámku, procházela Horní bránou, zemským domem a končila jako nadstavba hradební zdi v knížecí zahradě na hranici pozemku, který patřil k zámku. Před zdí byl vykopán hluboký příkop a naplněn vodou.

Ve druhé polovině 20. století se několikrát uvažovalo o demolici tohoto zbytku zdi. Nedošlo k tomu jen proto, že Švédská zeď milosrdně zakrývala a zčásti také podpírala nevzhledné kůlny a chlívky, jejichž majitelé se proti jejímu zboření postavili.

 

Zajímavost Švédské zdi  

švédská zeď 2020

 

Při hloubení základů sousední budovy nynějšího gymnázia v roce 1876 byly v hloubce téměř dvou metrů nalezeny pískovcové podstavce sloupů, které byly postaveny u vchodu do knížecí zahrady. V roce 1922 byly postaveny před Švédskou zeď. Na podstavci umístěném vlevo je spodobněn hráč na kotle, loutnistka, další hudebník a pes. Na pravém podstavci pak flétnista, další hudebník a lev.

 

Neptunova kašna

Neptunova kašna

 

Kašna, nacházející se před Švédskou zdí, pochází ze zámku ve Slezských Rudolticích z roku 1750. Má čtyřlistový půdorys a uvnitř na podstavci sochu Neptuna.  Krnov ji získal v aukci, když se Albert Hodic svým nezřízeným způsobem života dostal do dluhů. Socha Neptuna musela být v roce 1995 z podstavce odstraněna. V ateliéru sochaře Jakuba  Gajdy v Nové Vsi u Ostravy byla restaurována a můžete ji vidět v Domě Evropské unie na Hlavním náměstí. Socha, kterou zde vidíte je pouze replika.

 

Gymnázium

gymnázium 2020

 

Na místě dnešního gymnázia stával do roku 1876 zemský dům, který patřil k zámku. Budova byla součástí městského opevnění. Prvním patrem procházela knížecí chodba, která vedla ze zámku ke kostelu sv. Martina. Po slezské válce ztratila budova svůj význam.

Největší požár Krnova v roce 1779 významně poškodil celou budovu. Opravena byla podle plánů lichtenštejnského dvorního architekta Jana Kryštofa Fabicha.

Později byl zemský dům změněn na palírnu a knížecí mýtní úřad. V roce 1876 byl objekt zbourán a zhruba na jeho místě v letech 1876-1877 vystavěna budova nynějšího gymnázia. Pozemky dal k dispozici vládnoucí kníže Jan II. z Lichtenštejna. Slavnostní otevření nové školní budovy dne 4. října 1877 bylo pro Krnov velkou událostí. V nové budově byly umístěny i byty ředitele a školníka. V roce 1887 byly vyčleněny dvě učebny v přízemí, aby v nich mohla být zřízena numismaticko-archeologická sbírka. Od roku 1877 budova slouží nepřetržitě jako škola.

 

Kontakt

Turistické informační centrum Krnov

Hobzíkova 13/11, Krnov 794 01

+420 554 697 697, +420 739 548 9657 

www.infokrnov.cz

 

 

Otevírací doba

Švédská zeď, Neptunova kašna jsou celoročně volně přístupné. Budova Gymnázia přístupná není. Všechny tři objekty jsou bez poplatku.Mapa

GPS souřadnice: 50°5′25.425″N, 17°41′59.977″E