Zámek Krnov

Současnost

 

 tit 2020

 

Dnes najdete v zámeckém nádvoří kavárny a hospůdku s venkovním posezením.

 

Historie

 

2017 dron

 

Zámek v Krnově postavili Přemyslovci, a to převážně ze dřeva.   Za vlády Jiřího Hohenzollerna byl zámek zbořen a od základu v letech 1531-1535 vystavěn z kamene.

Na výstavbu zámku museli přispět i bohatí krnovští občané. Zámek stavěl stavitel Hanuš Ennych z Ennychu. Areál se rozrůstal dostavbou dalších převážně administrativně hospodářských budov.Zámek postrádá pravidelnost, pravoúhlost. Tvar celé stavby, což už dnes nevidíme, byl tak dobře vymyšlen, že se o krnovském zámku říkalo: „Je jako býčí hlava připravena vzít útočníka na rohy“. Estetika byla druhořadá. Jeho funkcí bylo především skýtat obranu proti vnějšímu nepříteli, což bylo docíleno soustavou městského opevnění. Přestože zámek působí skromně a jednoduše, vybavení interiérů bylo hodno krále. Knížecí zámek představoval reprezentační věhlasné sídlo ve Slezsku i na Moravě. K zámku patřily i hospodářské budovy, sklady potravin, budovy pro služebnictvo, stáje pro koně apod. Budovy zámku a hradební zdi uzavírají nepravidelné nádvoří, kde se odehrávaly rytířské turnaje.Hohenzollernové tady sídlili do roku 1622, kdy zámek po konfiskaci získali Lichtenštejnové. Veškeré vybavení při požáru v roce 1779 shořelo. Zámek už nikdy nesloužil svým účelům.

Ozdobou nádvoří je arkádová chodba s pozoruhodnými renesančními sgrafity s reliéfním figurálním dekorem. Ženské postavy symbolizují: hudbu, dramatické umění a zpěv. Sgrafita byla objevena náhodou v roce 1888 a po té restaurována a určitě stojí za zhlédnutí. 

Poslední úpravy přišly po roce 1945, kdy byl zámek po konfiskacích upraven k administrativnímu využití pro Lesní závod Krnov. V současné době zámek využívají Lesy České republiky a slouží ke komerčním účelům. Nádvoří je volně přístupné.

 

Virtuální prohlídka

www.virtualtravel.cz/krnov/zamek-krnov.html

 

 

Adresa a kontakt

Zámecké náměstí, Krnov 794 01

www.zamekkrnov.cz

 

Turistické informační centrum Krnov

Hobzíkova 13/11, Krnov 794 01

+420 554 697 697, +420 739 548 957

www.infokrnov.cz

[email protected]

 

Otevírací doba a vstupné

Nádvoří zámku je volně přístupné. Mapa

GPS souřadnice: 50°5′21.782″N, 17°42′3.446″E