Rozhledna Hraniční vrch, Město Albrechtice

Současnost

 - náhled      - náhled

 

Rozhledna zcela ojedinělé železné konstrukce, která se skládá ze dvou vyhlídkových ploch spojených kovovou lávkou, byla otevřena na podzim roku 2011. Nachází se pár metrů od  česko-polské hranice u Města Albrechtic. Přístup k rozhledně je po modré turistické značce z Města Albrechtic a dále podle značení, cca. 3,5 km od města. Rozhledna se nachází na Hraničním vrchu 527 m n. m., vyhlídková plocha je ve výšce 25 metrů, vystoupat musíte po 149 schodech.

Rozhledna nabízí krásný výhled do okolí – směr Krnov, Třemešná a samozřejmě do Polska. Vstup je bezplatný, rozhledna je bez obsluhy a je otevřena celoročně. Na rozhlednu je zakázán vstup v nočních hodinách, za snížené viditelnosti (šera a mlhy), za námrazy, přítomnosti sněhu, silného větru, deště nebo bouřky. Pokud návštěvník za těchto nepříznivých podmínek na rozhlednu vstoupí, činí tak zcela na svoji odpovědnost a výrobce ani majitel neručí za jeho zdraví ani bezpečnost.

 

Historie

 - náhled      - náhled

 

V roce 1980 byly věže postaveny státním podnikem Správa pošt a telekomunikací Praha (od roku 1993 SPT Telecom) pro bezdrátový přenos telefonního signálu pevné sítě mezi Krnovem a Městem Albrechtice (levnější než kabel). Mobily tehdy ještě neexistovaly, a tak věže byly k šíření signálu mobilních telefonů v síti NMT opravdu používány až do roku 1991 společností Eurotel (později O2 Telefonica). 

V roce 2006 se stalo Město Albrechtice majitelem  ocelových příhradových věží postavených původně za účelem přenosu signálu patřících Telefonice O2.  Věže se delší dobu nevyužívali a bylo rozhodnuto o jejich demolici. Po několika jednáních přistoupila společnost Telefonica O2  na nabídku Města Albrechtic a odprodala věže za symbolickou cenu Kč 1000,- . Bylo rozhodnuto upravit věže na unikátní  objekt rozhledny s ocelovou konstrukcí.  S vynaložením minimálních nákladů  vznikla rozhledna se dvěma vyhlídkovými plošinami propojených lávkou  ve výšce 25 metrů. Možnost takové úpravy věží  byla posouzena statikem Stanislavem Dankem v roce 2007, posuzován byl technický stav a zatížitelnost ocelových věží.  Projekt pro stavební řízení byl zpracován v roce 2009 projektantem Rudolfem Honem.

 

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka ke shlédnutí zde.

 

Městský turistický okruh

Rozhledna na Hraničním vrchu je jedno z míst, které tvoří Městský turistický okruh, jenž postupně vznikal v letech 2010 - 2013 a jeho konečná realizace bude sloužit veřejnosti od počátku turistického roku 2014. Základ Městského okruhu tvoří rozhledna na Hraničním vrchu, Linhartovský zámek, hradiště Burkvíz /Lugisland/, Poutní hora a Dubí vrch. Součástí této 25 km trasy jsou 2 turisticko - naučné stezky a to Dubí vrch 5 km a Poutní hora 6 km. Celá řada informačních tabulí Vám poskytne zajímavé údaje z historie tohoto kraje. Velká část tohoto turistického okruhu vede v blízkosti vrcholových hřebenů. Naskytnou se Vám nádherné pohledy na Město Albrechtice a jeho přilehlé okolí. Mapu turistického okruhu najdete na: http://www.mapy.cz/s/8FnM

 

Kontakt

Město Albrechtice 793 95

www.mesto-albrechtice.cz

 

Otevírací doba a vstupné

Rozhledna je bezplatně přístupná po celý rok. Mapa

GPS souřadnice: 50°10′18.009″N, 17°36′15.232″E