Bellakova vila, Krnov

Současnost vily 

 - náhled       - náhled 

 

Současným a jediným majitelem vily je pan Alexander Řeháček.  Poté, co pan Řeháček získal rodinnou vilu do vlastnictví, snažil se co nejpřesněji obnovit interiér vily podle původních plánů a dochovaných fotografií. Například v nedaleké společnosti blízko Krnova si pan Řeháček nechal zhotovit repliky klik a kování.

Pan Řeháček vlastnil firmu (Sasha Fashion s. r. o.) na výrobu obleků a kostýmů šitých na míru přesně podle požadavků zákazníka. Mezi zákazníky patřily i významné osobnosti jako například ministři, právníci, lékaři nebo také hokejový olympionik David Moravec. Firma se nacházela v prostorách rodinné vily.

 

 - náhled     - náhled

 

Historie rodiny Bellak

Textilní podnik „W a J Bellak“, výrobce vlněných látek, byl založen rodinou Bellak v roce 1876. U vzniku firmy stáli Wilhelm a Jakob Bellakovi, pravděpodobně bratři. Bellakovi vlastnili továrnu na výrobu sukna z ovčí vlny na dnešní ulici Československé armády v Krnově (dříve Benischerstrasse) – závod dnešní Karnoly. Objekty továrny byly postaveny kolem roku 1912. Další textilní továrnu provozovali Bellakovi  na ulici Na Ostrově. Rodina Bellaků dále vlastnila rodinnou vilu na Revoluční ulici.

 

Několik členů rodiny je pohřbeno v klasicistní hrobce na židovském hřbitově v Krnově.

 

hroka

 

Rodina Bellak byla příbuzensky spojena s rodinou Mondschein, Otto Bellak měl za manželku Elise, rozenou Mondschein. Svatbu měli v krnovské synagoze roku 1925. Po záboru pohraničí uprchnul Otto Bellak s rodinou a bratrem Emilem Bellakem do Brna a později do Anglie, kde potomci rodiny žijí dodnes. Majetek rodiny za války zkonfiskovali nacisté. Po válce nebyl majetek vrácen, ale zestátněn.

 

Adresa a kontakt

Bellakova vila 

Revoluční 46, Krnov 794 01

 

Turistické informační centrum Krnov 

Hobzíkova 13/11, Krnov 794 01 

+420 554 697 697, +420 739 548 957

www.infokrnov.cz

 

 

Otevírací doba a vstupné

Vila není veřejnosti přístupná.

 Mapa

GPS souřadnice: 50°5′19.016″N, 17°41′31.983″E