Budova železniční stanice, Glubczyce

Historie budovy

 - náhled      - náhled

 

Od roku 1873 sem vedla 18 kilometrů dlouhá trať z Krnova, po které za první republiky pendlovalo několik párů vlaků denně. Trať však byla za války přerušena. Kratší úsek na české straně byl ještě nějaký čas používán jako vlečka do cihelny, dnes už je však zrušen úplně a nejsou zde ani koleje.  Delší část trati na polské straně byla využívána ještě v osmdesátých letech i k osobní dopravě. Dále se pak trať už jen udržovala – údajně kvůli potřebám početné okupační sovětské armády. Po pádu komunismu už trať definitivně pozbyla významu a byla postupně zrušena a byly odstraněny i koleje.


Zajímavost

Definitivní tečkou pak byl duben roku 2000, kdy odsud vyjel poslední vlak, na poslední provozované trati Glubczyce – Raclawice. Od té doby tudy neprojel jediný vlaka nádraří bylo ponecháno svému osudu. Polské státní dráhy se sice pokoušely nádraží zachránit a aspoň jej odprodat k jinému účelu. Původní cena byla cca 3 miliony českých korun za nádhernou staniční budovu i s přilehlými pozemky. Přesto se však nenašel jediný zájemce a tak cena postupně padala dolů. Nakonec to dopadlo tak, že dráhy „odprodaly“ nádraží městu Glubczyce za symbolický jeden zlotý. Nádraží je však  dnes již v havarijním stavu a město pro něj nadále marně hledá smysluplné využití.

 

Natáčení velkofilmu

 - náhled

 

Nádraží v Glubczycích je věrnou kopií nádraží v řecké Soluni, které již neexistuje, protože vyhořelo. Když pak chtěli američtí filmaři natáčet nákladný velkofilm „Triumph of the Spirit“ (v ČR pod názvem „Vítězství ducha“), jehož děj se odehrával právě v Řecku, tak ho museli natáčet právě zde. Nádraží tak pamatuje třeba i slavného hollywoodského herce Willema Dafoe. Tento film tak Glubczycké nádraží patřičně proslavil.

 

 

Kontakt

Budova železniční stanice, Glubczyce

Dworcowa ulica

 

 

Otevírací doba

Aktuálně je nádražní budova uzavřena, ale kolejiště a nástupiště jsou volně přístupné.

 

 Mapa

GPS souřadnice: 50°11′46.174″N, 17°49′18.102″E