Chlupačkova vila, Krnov
Současnost
V současné době je vlastníkem vily soukromá osoba.
Historie vily
Alois Chlupaček byl od roku 1911 spolumajitelem a po smrti svého otce jediným vlastníkem firmy Johann Chlupacek a syn, která patřila k největším textilním továrnám v Krnově. V roce 1923 pověřil Alois Chlupaček architekta Leopolda Bauera, aby vypracoval projekt na přestavbu rodinné vily. Jednalo se o dvě osově souměrné budovy, vystavěné po roce 1891. V jedné žil Alois Chlupaček se svou manželkou a třemi syny, v druhé žila vdova po zakladateli podniku. Alois Chlupaček byl znám jako sběratel a milovník výtvarného umění. Hlavní slovo při přestavbě rodinné vily měla žena továrníka, jak již potvrdil i architekt Bauer. Bauer zpočátku navrhoval přístavbu k jednomu z domů, ale nakonec se rozhodl obě budovy propojit.
Proluku mezi stavbami chtěl vyplnit rozlehlou halou na oválném půdorysu. V konečném projektu roku 1923 tento prostor zmenšil, aby se do zadního traktu vešla jídelna a salon. Plochá střecha prozrazovala novodobý původ přístavby. Bauer vsadil na materiálový komfort, bohatě vybavené interiéry skládal v promyšlených sledech, jež označoval jako „prostorová posloupnost“. Bauer usiloval o to, aby přechody z jednotlivých prostorů byly zdrojem zážitků, neunavovaly, ba naopak aby neustále budily pozornost. Návštěvník vily vešel bočním vchodem do malého vestibulu obloženého mramorem a malovaným kazetovým stropem. Odtud architektonická promenáda pokračovala do haly. Prostor haly je dlouhý čtrnáct metrů a šest metrů vysoký, byl rozdělen do dvou výškových úrovní spojených dvojramenným schodištěm. Ve spodní hale sloužící společenské reprezentaci dominovaly okenní vitráže s motivy z Kouzelné flétny vídeňského malíře Franze Wacika.
Horní hala měla spíše intimnější charakter. Jejím ohniskem byl krb, pro nějž pískovcový reliéf Heliova slunečního vozu vytvořil sochař Paul Stadler. Z horní haly vedl vstup do jídelny a salonu. Jídelna byla vybavena anglickým neoklasicistním nábytkem z ořechového dřeva, stěny mezi štukovými pilastry byly potaženy žlutým hedvábím. Salonu vládlo piano, nábytek byl mahagonový. Zadní stěna této místnosti byla prolomena širokým, zaklenutým otvorem do dalšího prostoru s krbem a rohovou pohovkou. Boční křídla vily měla své vlastní haly. V levém křídle budovy byl kromě knihovny umístěn dětský pokoj a ložnice. V pravém křídle byl umístěn obývací pokoj, ložnice a kuchyně. Tato přestavba rodinné vily trvala necelý rok (1923 – 1924). V roce 1925 Bauer navrhl pro vilu ještě „selský pokoj“ a v následujícím roce byla přestavba dokončena.
Zajímavost
Za okupace se továrník nenechal rozvést se svou manželkou, která byla židovského původu. Nacisté mu proto zabavili jeho majetek. Po osvobození se jeho syn Jan stal ředitelem podniku, po nástupu komunistů v roce 1948 však emigroval do Vídně.
Vila pak byla v majetku Závodů S. K. Neumanna, které ji využívaly mimo jiné jako ordinaci závodního lékaře. Nyní je jejím vlastníkem soukromý majitel. Budova je nemovitou kulturní památkou.
KontaktChlupačkova vila Textilní 155/3, Krnov 794 01
Turistické informační centrum Krnov Hobzíkova 13/11, Krnov 794 01 +420 554 697 697, +420 739 548 957 www.infokrnov.cz
|
Otevírací dobaVila není veřejnosti přístupná. |
Mapa
GPS souřadnice: 50°5′14.112″N, 17°42′10.892″E