Flemmichova vila (Městské muzeum), Krnov

Současnost

dron 2017     muzeum 2

 

V současné době je vlastníkem Město Krnov a využívá ji jako Městské muzeum. Vila je nemovitou kulturní památkou.

 

Historie

 

prosklený výklenek       - náhled

 

Flemmichové patřili k starým krnovským rodům a jejich přítomnost ve městě je doložena už za třicetileté války. Vzestup rodiny začal v polovině 19. století, kdy část rodiny získala do vlastnictví prosperující hostinec U Bílého koníčka.

Theodor Flemmich (1864–1926) se roku 1908 stal spolumajitelem textilní továrny Franze Kurze. Theodor Flemmich byl příbuzným architekta Leopolda Bauera a jako vlivný člen krnovských korporací se snažil Bauera všemožně podporovat. Později se ale mezi muži vyskytly rozepře a Flemmich pověřil projekt své vily Ottovi Prutscherovi (1880–1949).

Prostorový koncept Flemmichovy vily vychází z modelu „anglického domu“. Jeho středem není patrová hala, ale dvě nad sebou situované jednopodlažní haly spojené schodištěm. Vyřezávaný pilíř této vertikální komunikace je „kloubem“ vily a průsečíkem os, kde se pohybovali návštěvníci i obyvatelé. Všechny společenské místnosti byly propojeny zasklenými dveřmi, takže vytvářely dynamickou prostorovou spojitost. Vysoké nároky na reprezentaci a pohodlí odpovídal bohatě vybavený interiér vily. Architekt pro něj navrhl vyřezávané obložení, tepané mříže, těžký nábytek a koberce, barevné tapety na stěnách a jemnou štukovou dekoraci stropů. Dům má výstižný výraz venkovských sídel, jehož plným projevem byl lovecký pokoj zařízený rustikálním nábytkem.

Po válce byla vila znárodněna a rozdělena na byty. V letech 1951–2003 sloužila Kojeneckému ústavu.

 

Zajímavost

Theodor Flemmich obýval svůj krásný dům něco přes deset let, než zemřel na selhání ledvin. Protože ale nebyl majitelem vily on sám, nýbrž jeho továrna, trvalo několik let, než valná hromada převedla vlastnické právo na manželku Theresii a tři dcery. Nejstarší dcera se provdala za spolumajitele největší textilky v Krnově Hermanna Larische, který koupil Kurzovu a Flemmichovu společnost. 

 

 

Adresa a kontakt

Městské muzeum Krnov

Hlubčická 20

+420 776 593 989

www.muzeumkrnov.cz

 

Otevírací doba 

Městské muzeum je otevřeno denně (kromě pondělí) od 8:00 do 18:00 hodin.

 

Vstupné

Základní: 30 Kč – dospělé osoby
Snížené: 15 Kč – školní mládež, středoškolští studenti
Držitelé průkazu ZTP: 50% vstupné tj. 15 Kč

levy na vstupné po předložení následujících průkazů:
Pedagogický doprovod školních tříd: VSTUP ZDARMA
Asociace českých a moravskoslezských muzeí a galerií: VSTUP ZDARMA
Děti do 3 let: VSTUP ZDARMA
Uvedené vstupné a slevy ze vstupného neplatí na vybrané akce.

  Mapa

GPS souřadnice: 50°5′31.22″N, 17°42′37.553″E