Steuerova vila a Cerhakova vila, Krnov

Současnost Steuerovy vily 

dron 2018     2018

 

V současné době vila slouží jako penzion, restaurace a kavárna. V suterénu se nachází stálá expozice panenek a historických hraček.

 

Historie Steuerovy vily

Vila na Zacpalově ulici patřila textilnímu továrníkovi Heinrichu Steuerovi. Vilu projektoval v roce 1931 vídeňský architekt Franz Wilfert ve stylu pozdního baroka. Stavbu realizovala slavná krnovská stavitelská firma Koch a Kindermann. Steuerova vila patří mezi jednu z mála krnovských památek, která je takřka nedotčena přestavbami a úpravami. V poválečné době budova dlouho sloužila jako jesle, do poloviny devadesátých let 20. století zde sídlil finanční úřad.  Po něm bylo do těchto prostor přestěhováno Městské kulturní a informační středisko a posléze i Městské muzeum. V současné době není vila využita.

 

Interiér Steuerovy vily

interiér 1     schodiště steuerova

 

V interiéru budovy je zachována prostorná hala vysoká přes dvě patra. Obložení haly a mohutné dřevěné schodiště je z mořeného lakovaného dřeva. V hale se rovněž zachoval ornamenty bohatě zdobený krb se dvěma sloupy a římsou.

Dveře v přízemí haly vlevo vedou do dvou místností, které byly využívány donedávna pro účely výstavní.  První místnost s arkýřem bývala salónem, na stěnách se dochovalo dřevěné obložení. Zadní místnost byla využívána jako pánský pokoj. V přízemí byla umístěna rovněž kuchyň, spižírna a toalety.

 

Exteriér Steuerovy vily

Jedná se o dvoupodlažní vilu se zahradou a oplocením.  Vila má mansardovou střechu krytou šedým eternitem, vystavěna je na kamenném soklu se sklepními okny. Hlavní průčelí je rozčleněno rizalitem s trojúhelníkovým štítem na dvě části s pěti okenními osami. Vstup tvořený obloukem zaklenutými dveřmi je po obou stranách lemován sloupy nesoucími římsu se stříškou a zdůrazňuje tak střed rizalitu. Zadní trakt vily je otevřen do zahrady, po obou stranách vystupují rizality, mezi nimiž je terasa, z níž vede široké schodiště. Na terasu vedou prosklené, obloukem zaklenuté dveře, schodiště do zahrady má nízké kamenné zábradlí s ozdobnými koulemi na pilířích.

 

Cerhakova vila

cerhakova dron 2018      - náhled

 

Cerhakova vila se nachází vedle Steuerovy vily na Revoluční ulici. V Cerhakově vile sídlí v současné době Lesy ČR.

 

Adresa a kontakt

Steuerova vila

Zacpalova 964/1, Krnov 794 01

+420 770 130 130

www.villacafe.cz

 

Cerhakova vila

Revoluční 55, Krnov 794 01 

 

Otevírací doba a vstupné 

Steurova vila slouží jako penzion, restaurace a kavárna. V suterénu se nachází stálá expozice panenek a historických hraček.

 

Otevírací doba Stálé expozice panenek a historických hraček:

Pondělí: zavřeno

Úterý až neděle: 15:00-17:00

 

Vstupné: dobrovolné 

 

Cerhakova vila není veřejnosti přístupná. 

 Mapa

GPS souřadnice: 50°5′15.825″N, 17°41′22.24″E