Vila Hermanna Larische, Krnov

Současnost 

tit 2020

 

V současné době má vilu ve správě zemský archív Opava.

 

Historie 

 - náhled      - náhled

 

Hermann Larisch (1885 – 1975) byl mladším synem továrníka Rudolfa Larische. Vilu, která původně patřila jeho strýci, získal Hermann do vlastnictví roku 1910. Vila byla vybudována stavitelem Ernstem Latzelem roku 1885. Hermann Larisch nechal vilu přestavět a projekt získal Leopold Bauer, rodinný přítel.

Do projektu Leopold Bauer připojil zadní křídlo včetně kuchyně, schodiště a účtárnu, která byla v patře. Původní dvouramenné schodiště nahradil Bauer vřetenovitým. Spirála, která ovíjela středový sloup v hale byla vyrobena z dubového dřeva, zatímco zábradlí bylo z kovaného železa. Další dominantou v hale byl krb, který byl z režných cihel a pokrytý akantovou dekorací.

Halu a jídelnu spojovaly čtyřkřídlé skleněné dveře. V jídelně se nacházel dubový stůl a čtyři židle, dva vyřezávané příborníky. Stěny jídelny byly z části potaženy látkovými tapetami, strop pokrýval štukové kazety s růžicemi. Nábytek v ložnici a salonu nacházející se v patře byly z třešňového dřeva.

Koupelnu nechal Bauer obložit z bílého mramoru. Ve vile byla během přestavby také  pořízena kašna s výzdobou sochaře Josefa Obetha. Část prvního patra sloužila jako účtárna. V roce 1926 požádal opět majitel vily Leopolda Bauera, aby z prázdného pokoje navrhl ložnici.  Bauer tedy rozdělil prostor podél pokoje příčkou, za kterou skryl toaletu, koupelnu a komoru na šaty.  Součástí ložnice byl i krb. Nábytek z ořechového dřeva nechal Bauer vyhotovit u pražské firmy Gerstl.

 

Po válce odešel Hermann Larisch do Bavorska, poté do Rakouska. Vila byla konfiskována a sloužila podniku Karnola jako kanceláře. V současné době je majetkem Zemského archivu v Opavě a je nemovitou kulturní památkou.

 

Adresa a kontakt

Vila Hermanna Larische

Říční okruh 57, Krnov 794 01 

 

Turistické informační centrum Krnov 

Hobzíkova 13/11, Krnov 794 01 

+420 554 697 697, +420 739 548 957

www.infokrnov.cz

 

 

Otevírací doba a vstupné

Vila není veřejnosti přístupná.Mapa

GPS souřadnice: 50°5′17.74″N, 17°42′9.198″E