Vila rodiny Pinkus, Prudnik

Informace

vila pinkusova

 

Je jednou ze čtyř vil rodu továrníků Fränklových a Pinkusových, které se ve městě nacházejí. Do roku 1936 se zde nacházela slavná „Slezská knihovna“. Po druhé světové válce byla využita jako podniková mateřská školka „ZPB Frotex“, dnes je tento objekt v soukromém vlastnictví. Nachází se na ul. Nyská.

 

Historie

 

interier

 

Palác v neoklasicistním stylu byl postaven v roce 1882 v sousedství továrny S. Fränkla. Do roku 1939 vilu obývali vnuci zakladatele továrny Samuela Fränkla  - Maxe Pinkuse a Ernsta Fränkla. První z nich je znám jako mecenáš kultury a bibliofil. Výsledkem sběratelské vášně Maxe Pinkuse byla „Slezská knihovna“ – jedna z největších soukromých tematických knihoven vytvořených jedním člověkem v celém Německu a v Evropě. Začátkem 30. let 20. století sbírka knih uložená v 1. a 2. patře vily čítala cca 25 000 svazků.

Její nejcennější část byla věnovaná tvorbě Gerharta Hauptmanna a byla považována za nejkompletnější současnou sbírku děl tohoto držitele Nobelovy ceny na světě. Z dlouholetého přátelství prudnického továrníka s dolnoslezským spisovatelem vzešlo mnoho společných iniciativ. Po Pinkusově smrti v roce 1934 byla sbírka knih rozebrána. Nejcennější svazky se dostaly do Státní univerzitní knihovny ve Wroclawi, ke konci války se odvezly neznámo kam.

Zajímavost

Prudnická vila Maxe Pinkuse našla významné místo v německy psané krásné literatuře. V dramatu Gerharta Hauptmanna „Před západem slunce“ posloužila jako vzor obytného domu hlavního hrdiny hry, tajného obchodního poradce Matouše Clausena, který ztělesňuje povahové vlastnosti Maxe Pinkuse.

 

Adresa a kontakt

Vila Ernsta Fränkla i Maxa Pinkusa

ul. Nyska 2, Prudnik

 

Otevírací doba a vstupné

Vila není veřejnosti přístupná.

 Mapa

GPS souřadnice: 50°19′25.175″N, 17°34′29.014″E