Vila Rudolfa Larische, Krnov

Současnost 

 - náhled     - náhled

 

Po válce byl dům majetkem státu a sloužil jako mateřská škola. V současné době je ve vlastnictví Československé obchodní banky. Vila je nemovitou kulturní památkou. 

 

Historie 

 - náhled     - náhled

 

Larischovský podnik byl nejstarším a největším textilním závodem v Krnově. Rudolf Larisch (1850 – 1912) byl nejmladší syn zakladatele podniku. V roce 1871 spolu se svými dvěma bratry převzel vedení a v roce 1899 se stal jediným vlastníkem firmy. Rudolfovi bratři si nechali domy navrhnout  místním stavitelem Ernstem Latzelem, zatímco Rudolf roku 1888 svěřil projekt dvěma vídeňským architektům Hansi Mikschovi a Julianu Niedzielskemu. Zatímco ostatní Larischové obývali střídmé domy dle klasicistního schématu, objem Rudolfovy vily modelují výstupky (rizality) a štíty rozmanitých forem a asymetricky umístěný balkon. 

 

V roce 1902 Leopold Bauer navrhoval exkluzivním nábytek pro pánský pokoj, interiéry byly řešeny v pravoúhlých hranatých formách. Představitel třetí generace továrnického rodu a zároveň dědic podniku Rudolf Larisch junior (1884 – 1937) studoval na reálce v Krnově, na obchodní akademii v Hamburku a textilní škole v Belgii. Ještě za života jeho otce si měl zařídit byt v prvním poschodí vily. V roce 1911 mu Leopold Bauer navrhl přijímací pokoj, ložnici, jídelnu a knihovnu.

V roce 1929 byl Bauer přizván k proměně vily, bylo zvětšeno a rozšířeno zadní křídlo a přestavbou původní předsíně s trojramenným pravoúhlým schodištěm vznikla nová hala. Osou haly je zákruta hlavního schodiště, na jehož podestě zřídil architekt zákoutí s krbem. Okno vyplňuje vitraj s geometrickými obrazci, kazetový strop byl z železobetonových nosníků. Do suterénu umístil Bauer klenutý prostor s krbem.

 

Adresa a kontakt

Vila Rudolfa Larische

Říční okruh 57, Krnov 794 01 

 

 

 

Otevírací doba

V současné době je vila ve vlastnictví Československé obchodní banky, je veřejnosti nepřístupná.

  

 


Mapa

GPS souřadnice: 50°5′17.846″N, 17°42′3.867″E