Las Marysieńka i Aleja Lipowa

Czasy współczesne

 

les

 

Las Głubczycki znajduje się na północ od miasta Głubczyce i ma powierzchnię 1597,5 ha. W Lesie Głubczyckim, w pobliżu wioski Lwowiany ma źródło rzeka Stradunia. Występuje tu w warunkach naturalnych wiele gatunków drzew, zarówno iglastych jak i liściastych (takich jak lipy, graby, dęby w wieku 120-145 lat). Występuje tu także cała różnorodność bylin, takich jak np. wawrzynek wilczełyko, pierwiosnek wyniosły, lilia złotogłów, jaskier kaszubski, zawilec żółty czy bluszcz pospolity. Co się tyczy zwierząt, występuje tu wiele gatunków ptaków (np. parusy z rodziny sikor, dzięcioły, w 1998 roku w lesie gnieździł raróg), ale także płazów, gadów i ssaków. Las Głubczycki jest idealny dla celów turystycznych i rekreacyjnych.

Las Głubczycki łączy z miastem trzyrzędowa Aleja Lipowa, będąca pomnikiem przyrody.

 

alej

 

Historia

 

les

 

Ów las otrzymały Głubczyce na własność w 1265 roku od króla Przemysła Ottokara II. Las miał wówczas 20 łanów i zwano go „opawskim“ (Tropowitz), od rzeki Opawy. Od czasów średniowiecza nazywano go Lasem Bukowym. W okresie kolonizacyjnym został znacznie przetrzebiony, a w 1903 roku została uruchomiona w lesie stacja kolejowa Głubczyce-Las. Las był popularnym miejscem wypoczynkowym Górnoślązaków, którzy zatrzymywali się w gospodzie leśnej „Marysieńka“ bądź w restauracji „Wilczy staw“. W latach 50. XX wieku część lasu miejskiego włączono do lasów Nadleśnictwa Prudnik.

 

les

 

Ciekawostka

 

alej

 

Las Głubczycki uchodził w XVI w. za nocny azyl czarownic, a główna droga przecinająca las zyskała wówczas miano Drogi Brzóz Czarownic. 

 

Kontakt

Les marysieńka a Lipová alej

Glubczyce

 

Godziny otwarcia

Aleja Lipowa i Las Głubczycki są bezpłatne i ogólnie dostępne.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°12′43.458″N, 17°48′34.246″E