Park Miejskie, Baszta obronna i Mury miejskie

Czasy obecne

 

park

 

Park miejski rozciąga się w południowej części miasta wzdłuż lewego brzegu rzeki Psiny. Dzisiejszy drzewostan parku stanowią głównie lipy, klony, buki czerwone, jawory, brzozy i akacje.

 

Dzieje parku

 

park

 

Jego założenie miasto zawdzięcza radnemu, lekarzowi medycyny Josephowi Laufferowi, który w roku 1837 wystąpił z inicjatywą osuszenia bagien i usunięcia drugiego koryta Psiny, płynącej dawniej przez dzisiejszy park. Najstarszą jego częścią jest jego wschodni odcinek wiodący od pomnika znajdującego się koło poczty do fontanny z kamiennymi zwierzętami. Tu w 1882 roku stanęła tzw. Kolumna Zwycięstwa upamiętniająca zwycięstwa pruskie w wojnach z lat: 1864, 1866 i 1870-71. Po II wojnie światowej kolumna i ozdobne żelazne ogrodzenie zniknęły a na cokole zostal postawiony obelisk z żołnierzem radzieckim, który stoi do dziś. Z północnej strony tej starej promenady stoi najlepiej zachowana w mieście XIII-wieczna baszta zwieńczona renesansową kopułą z dużym fragmentem odrestaurowanego w latach 80-tych XX wieku muru obronnego. Plac zabaw urządzono tu po II wojnie światowej po rozbiórce stojących tu i zniszczonych w 1945 roku domów. Przy Nowym Świecie stoi kolejna XIII-wieczna baszta, połowicznie odrestaurowana w latach 80-tych.

 

Ciekawostka

 

park

 

Najbardziej interesująca część parku miejskiego rozciąga się pomiędzy ulicą Parkową a Psiną, powstał po zasypaniu drugiego koryta rzeki Psiny w 1844 roku. W tej części 1852 roku postawiono pomnik założyciela parku, dra Josefa Lauffera, przypominający stępiony obelisk na czworokątnym cokole. Autorem tego pomnika był rzeźbiarz Menzel z Nysy. Interesującym obiektem jest także fontanna z kamiennymi zwierzętami z lat 1911-1912. Fundatorem fontanny był właściciel browaru Eduard Beyer. Kolejnym pomnikiem, który tu znajdziemy, jest pomnik znanego poety Johannesa Reinelta (1858-1906) urodzonego w Gołuszowicach koło Głubczyc. Pomnik jest dziełem Josefa Obetha z Jeseníka, który wykonał go w latach 1922-1923 z granitu i marmuru śląskiego.

Za nim, po drugiej stronie ulicy Parkowej, stoi budynek internatu Zespołu Szkół Rolniczych, zbudowany w latach 1903-1904 jako przytułek dla ubogich. Wyrzeźbiona w piaskowcu Matka Boska z Dzieciątkiem na fasadzie budynku jest dziełem Paula Ondruscha.

W latach 20 i 30-tych XX w. powstała najmłodsza część parku. Jest to odcinek wiodący od ulicy Powstańców do „Świątyni Dumania“ (którą miejscowi nazywają także „Grzybem”), czyli kamiennej altanki w zachodniej części miasta, dalej na północ w kierunku drogi na Gadzowice.

 

Wieża obronna i mury miejskie

 

Pierścień miejskich murów obronnych zbudowano w II poł. XIII w. z łupków iłowych. W obwodzie znajdowało się 19 baszt i trzy bramy miejskie. Trzy zachowane baszty zostały zbudowane w kształcie łuków. Jest to jedyny przykład murów miejskich tego typu w Polsce.

hradby

 

Kontakt

Park Miejskie, Baszta obronna i Mury miejskie

ulica Parkowa, Glubczyce

 

Godziny otwarcia

Park jest bezpłatnie dostępny dla zwiedzających.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°11′52.856″N, 17°49′17.689″E