Pałac Silesia

Historia pałacu

 

silesia

 

Pałac „Silesia“ stanowi jedną z architektonicznych dominant Krnova. Został zbudowany w 1907 roku na ul. Mikulášskiej, na podstawie projektu architekta Eduarda Franka i pełnił funkcję giełdy tekstylnej. służył jako Textile Exchange. Był to bardzo nowoczesny budynek jak na owe czasy. Konstrukcja budynku jest żelbetowa o secesyjnym wykończeniu. 

Pałac „Silesia“ wybudowała firma Geiringer&Reitler jako swą siedzibę oraz giełdę tekstylną o znaczeniu europejskim. Firma Geiringer&Reitler działa w Austrii do dziś.

 

socha

 

Sala na parterze wykorzystywana była do celów handlowych. Można przejść z niej szerokimi schodami do sali znajdującej się na pierwszym piętrze, która posiada zadaszenie o śmiałej konstrukcji stalowej o dużej rozpiętości, oświetloną przestrzenią i suto zdobionymi oknami. Ta sala służyła jako miejsce pracy działu konfekcji. Wewnątrz zachowało się również, w pierwotnym stanie, jedno pomieszczenie z dekoracją stiukową, oryginalne drewniane ścianki działowe i drzwi. Rozległe piwnice były wykorzystywane częściowo jako magazyny, a częściowo jako pomieszczenia do przechowywania kilku krosien.

 

Właścicielami krnovskiego pałacu „Silesia“ byli przedsiębiorcy żydowscy, jednak powojenny reżim czechosłowacki nie przewidywał zwrotu mienia skonfiskowanego rodzinom żydowskim.

Do 1990 roku, pałac „Silesia“ służył jako magazyn tekstylny, następnie został sprywatyzowany.

 

Kontakt

Mikulášská 1015/12, Krnov

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Obecnie pałac nie jest ogólnie dostępny.

 Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′24.657″N, 17°41′28.926″E