Strzelecki dom

Dom strzelecki dziś

 

střelecký dům

 

W Centrum Wolnego Czasu „Niedźwiadek” (Středisko volného času Méďa) dzieci mogą spędzać czas wolny w różnorakich kółkach zainteresowań oraz brać udział w różnych imprezach, które się tu odbywają, jak np. przyjęcia w ogrodzie czy przedstawienia kukiełkowe.

 

Historia domu strzeleckiego

 

historie

 

Strzelectwo w Krnovie posiada bogatą historię. Jego początki sięgają roku 1424, kiedy to strzelectwo było uprawiane poza murami miasta. Obecny dom strzelecki był już trzecim z kolei budynkiem tego typu. Wybudowano go w latach 1907-1908 na podstawie projektu mieszkańca Krnova Leopolda Bauera. Został zbudowany na cześć sześćdziesięciolecia panowania cesarza Franciszka Józefa I. Jest to wspaniały budynek ze spadzistym dachem, posiadający od strony północnej arkady i długi balkon, bogato zdobiony rzeźbami i stiukową dekoracją. Na ścianie frontowej znajdują się naturalnej wielkości rzeźby przedstawiające średniowiecznych strzelców w strojach z tej epoki.

 

socha

 

Wewnątrz budynku znajduje się wiele pomieszczeń oraz wielka sala, a na parterze mniejsza, która była początkowo stanowiskiem strzeleckim, z którego strzelano do tarcz znajdujących się w ogrodzie, chronionych wałami i ścianami. Kółko strzeleckie stało się ulubioną organizacją miejskiej burżuazji. Stowarzyszenie to istniało jeszcze za czasów I. Republiki. Z budynku nie korzystało jedynie stowarzyszenie strzeleckie, ale odbywały się w nim również wykwintne wieczorki.

Po drugiej wojnie światowej majątek został skonfiskowany, a po powstaniu związku pionierów został w kwietniu 1949 roku założony Dom Pionierów i Młodzieży. Przez 50. lat swej działalności przewinęło się w nim wielu działaczy, zmieniały się jego formy prawne, a przede wszystkim dyrektorzy.

 W latach 70. przeprowadzono remont budynku, który znacznie obniżył jego wartość. Do następnych remontów doszło po powodzi, która miała miejsce w roku 1997.

Ostatniej wielkiej zmiany dokonano po roku 1989, gdy zmieniona została nazwa obiektu na Dom Dzieci i Młodzieży. W roku 1997 do tej nazwy doszło słówko Méďa (Niedźwiadek) i od tego czasu jest ono nierozłącznie związane z DDM. Działalność DDM Méďa koncentruje się na organizacji czasu wolnego dzieci, młodzieży i dorosłych. Obecnie zarządza nim miasto Krnov a obiekt nosi nazwę Středisko volného času Méďa (Centrum Wolnego Czasu „Niedźwiadek“).

 

dům

 

Także dziś Krnov jest dumny ze swych strzelców. Organizacja strzelecka wychowała wielu czeskich mistrzów i sportowców reprezentujących Republikę Czeską w różnych dyscyplinach strzeleckich. 

 

Kontakt

Dobrovského 16, Krnov

+420 554 614 024

www.svcmeda.cz

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Ogród przy SVČ Méďa jest ogólnie dostępny bez opłat. Budynek domu strzeleckiego pełni obecnie rolę centrum wolnego czasu.

 Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′10.017″N, 17°42′46.876″E