Muzeum Ziemi Prudnickiej

Informacje

Muzeum Ziemi Prudnickiej  znajduje się przy ul. Chrobrego 5 w Prudniku. Muzeum otwarte jest do zwiedzania od wtorku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00 oraz w drugą i czwartą sobotę miesiąca. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: http://www.muzeumprudnik.pl

muzeum

Historia

Muzeum Ziemi Prudnickiej - instytucja kultury Gminy Prudnik powstała w 1959 r. jako oddział Muzeum Śląska Opolskiego. Od roku 1968 działa samodzielnie. Siedzibą główną muzeum są baszty obronne z XV w. oraz budynki przylegające do średniowiecznych murów miejskich.

muzeum

Niegdyś mieścił się tu arsenał, więzienie, zakład wodociągowy a w czasie okupacji więzienie gestapo. Zbiory archeologiczne, historyczne, artystyczne i etnograficzne prezentują złożone dzieje regionu oraz kulturę materialną mieszkańców dawnego Powiatu Prudnickiego. W latach 2001-2003 z funduszy Kontraktu Województwa Opolskiego i Gminy Prudnik, obiekt wyremontowano z odbudową dawnego trzeciego skrzydła i dziedzińca pokrytego szklanym dachem, uzyskując bardzo dobre warunki do organizacji różnorodnych wystaw i imprez. Od 2010 r. muzeum posiada jeden oddział oraz zajmuje się udostępnianiem zabytkowej wieży widokowej. W skład Muzeum Ziemi Prudnickiej wchodzą następujące obiekty: Arsenał (siedziba główna), Centrum Tradycji Tkackich (oddział) oraz Wieża Woka.

interiér

Ciekawostki

W dniu 13 września 2013r. nastąpiło otwarcie stałej ekspozycji poświęconej wielowiekowej historii Prudnika pt. „Trzy źródła – jedno miasto”. Pierwsza w dziejach Muzeum Ziemi Prudnickiej wystawa, którą wzbogacono o multimedia (m.in. kody QR) i której opisy eksponatów są dostępne w czterech wersjach językowych, znajduje się na I piętrze siedziby głównej muzeum – Arsenału.

inter

Kontakt

Muzeum Ziemi Prudnickiej

Ul. Bolesława Chrobrego 5

48-200 Prudnik

tel. 77 406 80 60 

e-mail :

 

Zwiedzanie i ceny biletów

Od wtorku do piątku od 8.00 - 16.00

W drugą i czwartą sobotę miesiąca 10.00 - 16.00

Ceny biletów: bilet normalny 4 zł, bilet ulgowy 2 zł   

 Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°19′23.321″N, 17°34′51.271″E