Muzeum Miejskie, Willa Flemmicha

Willa obecnie

 

viĺa

 

Obecnie właścicielem willi jest miasto Krnov i pełni ona funkcję Muzeum Miejskiego. Willa jest zabytkiem kultury.

 

Dzieje

 

fontána

 

Flemmichowie należeli do starych rodzin krnovskich, a ich obecność w mieście jest notowana już w trakcie wojny trzydziestoletniej. Wzrost znaczenia tej rodziny nastąpił w połowie XIX wieku, kiedy to część rodziny stała się właścicielem dobrze prosperującego gościńca „U Bílého koníčka” („Pod Białym Konikiem”).

 

exteriér

 

Theodor Flemmich (1864-1926) stał się w roku 1908 współwłaścicielem fabryki włókienniczej Franza Kurza. Był także krewnym Leopolda Bauera, a jako wpływowy członek krnovskich korporacji starał się wszelkimi sposobami wspierać Bauera. Później jednakże między mężczyznami doszło do sporów i Flemmich zlecił zaprojektowanie swojej willi Ottowi Prutscherowi (1880-1949).

 

Koncepcja przestrzenna willi Flemmicha jest oparta na modelu „domu angielskiego”. Jego centrum nie stanowi hala piętrowa, ale dwie usytuowane nad sobą hale jednokondygnacyjne połączone schodami. Rzeźbiony filar tej komunikacji pionowej jest swoistą spoiną willi i zarazem przecięciem osi, po których poruszali się goście i mieszkańcy. Wszystkie pomieszczenia mieszkalne były połączone oszklonymi drzwiami, co tworzyło dynamiczną ciągłość przestrzenną.

 

schodiště vily

 

Wysokim wymaganiom dotyczącym wygody i reprezentacyjności willi odpowiadały bogato wyposażone wnętrza willi. Architekt zaprojektował rzeźbione boazerie, kute kraty, ciężkie meble i dywany, kolorowe tapety na ścianach, a na sufitach drobną dekorację stiukową.

Dom ma charakter siedziby wiejskiej, co najpełniej manifestuje pokój myśliwski wyposażony w meble rustykalne.

Po wojnie willa została znacjonalizowana i podzielona na mieszkania. W latach 1951-2003 służyła instutucji Kojenecký ústav.

 

interiér

 

Ciekawostka

 

Theodor Flemmich mieszkał w swoim pięknym domu nieco ponad dziesięć lat, aż do śmierci wskutek niewydolności nerek. Ze względu na to, że właścicielem willi nie był on sam, tylko należała ona do majątku fabryki, zajęło kilka lat, zanim walne zgromadzenie przeniosło tytuł własności na jego żonę Theresię i ich trzy córki. Najstarsza córka poślubiła współwłaściciela największej fabryki włókienniczej w Krnovie, Hermanna Larischa, który kupił firmę Kurza i Flemmicha.

 

ruka

 

Wystawy w willi

 

Aktualne wystawy odbywające się w willi znajdują się na stronach:

http://www.mikskrnov.estranky.cz/clanky/muzeum---flemmichova-vila/

 

Kontakt

Muzeum Miejskie

Hlubčická 20

+420 776 593 989

 

Godziny otwarcia

Muzeum miejskie jest otwarte codziennie oprócz poniedziałków.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′31.22″N, 17°42′37.553″E