Sala gimnastyczna „Sokolovna” (Sokół), Krnov

Sala gimnastyczna obecnie

sokolovna

 

 

Krnovska Sokolovna z 1932 roku jest arcydziełem Leopolda Bauera, najznakomitszego krnovskiego architekta. Oficjalne otwarcie sali gimnastycznej odbyło się w dniu 19 listopada 1933 roku. Obiekt jest zabytkiem kultury. Obecnie w budynku mieszczą się różnorakie kółka zainteresowań dla dzieci i dorosłych.

 

 

Historia sali gimnastycznej

 sokolovna

 

 

Leopold Bauer dostosował projekt konstrukcyjny żelbetowej sali gimnastycznej do tego, co naziści uznawali za klasyczną „niemieckość sudecką”, czyli wg nich były to dwuspadowe dachy oraz rozczłonkowany plan budynku.

 

Taras Sokolovny został zwrócony w kierunku miejsca, w którym w przyszłości miał powstać stadion. Takie rozwiązanie miało służyć temu, by widzowie mogli oglądać sportowców, jednakże wojna przeszkodziła w budowie stadionu. Stadion postawili dopiero Czesi po 1945 roku, a więc z tarasu Bauera komunistyczni towarzysze oglądali spartakiady.   

 

Wpływ na ostateczny wygląd Sokolovny miała także inspiracja estetyką architektury statków parowych. Dzięki temu taras posiada poręcz zupełnie jak parowiec transatlantycki oraz mnóstwo spektakularnych krągłości.  Modernistyczny akcent uwidacznia się w szkielecie żelbetowym tworzącym na fasadzie krzyż łaciński.

 

Symbol na budynku sali gimnastycznej

sokolovna

 

 

Symbolikę niemieckiej organizacji gimnastycznej, którą założył pruski pedagog Friedrich Ludwig Jahn dwa wieki temu, tworzył krzyż składający się z czterech liter „f”. Miały one symbolizować pobożność, radość, świeżość i swobodę. Czesi po wojnie postanowili ten stary symbol niemieckich sportowców usunąć z fasady Sokolovny.

 

 

Kontakt

Tělocvična Sokolovna

Petrovická 1, Krnov

Správce: Technické služby, tel.: +420 602 550 213

 

Godziny otwarcie i bilety wstępu

W celu wynajmu pomieszczeń należy kontaktować się z administratorem, tel.: +420 602 550 213.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′33.638″N, 17°41′55.656″E