Willa Hermanna Fränkla

Informacje

Należy do najbardziej reprezentatywnych budowli Prudnika.

vila

Jedyny tego typu obiekt budowlany w południowej Polsce, położony przy ul. Kościuszki. Niegdyś fabrykancka willa mieszkalna, następnie zakładowy „Dom Włókniarza”, a od 2011r. siedziba Prudnickiego Ośrodka Kultury. Jako jeden z czterech zabytków Opolszczyzny w 2012r. budynek został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

vila

Historia

Dzieje willi Hermanna Fränkla, nazywanej „Białym Domem”, a także „Elektryczną Willą” wiążą się nierozerwalnie z historią prudnickich rodów fabrykanckich Fränkel i Pinkus.

interier vily

Należała ona pierwotnie do współwłaściciela miejscowej fabryki tekstylnej Hermanna Fränkla - honorowego konsula perskiego w Berlinie, a także wielkiego filantropa. Wzniesiona w 1883 r. budowla w stylu klasycystycznym już na pierwszy rzut oka imponuje bogactwem architektury i różnorodnością elewacji. We wnętrzach willi na szczególną uwagę zasługuje klatka schodowa wraz ze znajdującym się tam freskiem przedstawiającym biblijną scenę „Znalezienia Mojżesza oraz fontanna z figurą kobiety, najprawdopodobniej żoną Hermanna - Florą. 

sál ve vile

Niezwykłości temu pomieszczeniu dodają ceramiczny, bogato zdobiony kominek, secesyjna fontanna oraz reprezentowane przez duży świetlik niebo. Mają one symbolizować trzy żywioły: ogień, wodę i powietrze. Na całość obiektu składają się ponadto urządzone w latach 2010-2011 na potrzeby Prudnickiego Ośrodka Kultury sala widowiskowa z tapetą wzorowaną na jej XIX-wiecznym oryginale, sala kameralna, a także galeria na poddaszu.

schodiště

Ciekawostki

W najbliższym sąsiedztwie willi Fränkla do 1907r. znajdował się kościół i klasztor kapucynów, którego pozostałością są dziś podziemia połączone z piwnicami pofabrykanckiego domu.

vila

Klasztorne piwnice udostępnia się zwiedzającym.

 

Kontakt

Willa Hermanna Fränkla

ul. Kościuzski 1A, Prudnik

http://www.pok-prudnik.pl/ 

  

Godziny otwarcia i przyjęć

Willa jest dostępny, więcej informacji patrz na http://www.pok-prudnik.pl/ 

 Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°19′14.081″N, 17°34′36.876″E