Willa Hermanna Larischa

Willa obecnie

 

 vila

 

Obecnie willa jest administrowana przez archiwum „Zemský archív” w Opavie.

 

Dzieje willi

 

Hermann Larisch (1885 - 1975) był młodszym synem przemysłowca Rudolfa Larischa. Willa, która pierwotnie należała do jego wuja, stała się jego własnością w 1910 roku. Willa została zbudowana przez architekta Ernsta Latzela w 1885 roku. Hermann Larisch powziął decyzję o przebudowie willi, a projekt modyfikacji powierzył przyjacielowi rodziny, Leopoldowi Bauerowi.

 

pudorys vily

 

Do projektu Leopold Bauer dołączył tylne skrzydło wraz z kuchnią, schodami oraz biurem księgowości, które znajdowało się na piętrze. Oryginalną dwubiegową klatkę schodową Bauer zastąpił schodami wrzecionowymi. Spirala schodów, która owijała się w hallu wokół kolumny centralnej, została wykonana z drewna dębowego, natomiast poręcze wykonano z kutego żelaza.

 

schodiště

 

Koleją dominantą hallu był kominek wykonany z surowych cegieł i pokryty akantową dekoracją.

 

krb

 

Hall i jadalnia były połączone szklanymi drzwiami czteroskrzydłowymi. W jadalni znajdował się stół dębowy i cztery krzesła oraz dwa rzeźbione kredensy. Ściany jadalni pokryte były tapetami tkaninowymi, a na suficie znajdowały się stiukowe kasetony z rozetami. Meble w sypialni i salonie znajdujące się na pierwszym piętrze zostały wykonane z drewna wiśniowego.

 

stůl

 

Bauer miał łazienkę wyłożoną płytkami z białego marmuru. Willa została również podczas renowacji wzbogacona o fontannę zdobioną przez rzeźbiarza Josefa Obetha. Część pierwszego piętra pełniła funkcję biura księgowości. W 1926 roku właściciel willi zwrócił się ponownie do Leopolda Bauera, aby w pustym pokoju zaprojektował sypialnię. Wówczas Bauer podzielił przestrzeń pokoju wzdłuż stawiając przegrodę, za którą ukrył toaletę, łazienkę i pomieszczenie do przechowywania ubrań. Częścią sypialni był także kominek. Wykonanie mebli z drzewa orzechowego zlecił Bauer praskiej firmie Gerstl.

 

okna

 

Po wojnie Hermann Larisch wyjechał do Bawarii, a następnie do Austrii. Willa została skonfiskowana i służyła jako biura firmy „Karnola”. Obecnie znajduje się w posiadaniu archiwum „Zemský archív” w Opavie i jest zabytkiem kultury.

 

Kontakt

Willa Hermanna Larischa

Říční okruh 57, Krnov

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Willa nie jest dostępna dla zwiedzających.Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′17.74″N, 17°42′9.198″E