Novinky

Krnovská rozhledna na Cvilíně se otevře na apríla

rozhledna_Cviln_2 - náhledV sobotu 1.dubna zahájí turistickou sezónu rozhledna na Cvilíně. V jarních měsících bude otevřena pouze za příznivého počasí vždy v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin. Vstupné pro dospělého je 20 Kč, děti do 14let a senioři zaplatí 10 Kč.

 

Kamennou rozhlednu vybudovala v letech 1901-1903 krnovská sekce Moravsko-slezského sudetského horského spolku podle projektu architekta Ernsta Latzela. Tehdy ovšem působila mnohem zdobněji než dnes. Na konci 2. světové války byla pozorovatelnou německého vojska, které se na vrcholku Cvilína opevnilo. O unikátní věžičku rozhledna přišla při opravách prováděných po válce.

V 60. letech ji potkal osud mnoha dalších podobných staveb, když na její vrchol umístili antény televizního vysílače. Ty byly odstraněny teprve nedávno při celkové rekonstrukci. Pokud se budete chtít pokochat krásným výhledem z vrcholku rozhledny, musíte vyšlapat 134  schodů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25 metrů.


Střelecký dům zve k večerní návštěvě.

DSC_0441 - náhledKrnovská památka se otevře veřejnosti v netradiční čas. SVČ Krnov vás zve v pátek 24. března k návštěvě Střeleckého domu. Od 19:30 hod si můžete prohlédnout expozici kanceláře krnovského architekta Leopolda Bauera. Připravena bude i prezentace o historiii Střeleckého domu. Nebude chybět ani prohlídka prostor, do kterých se běžně nepodíváte. Program bude opravdu bohatý a máte se na co těšit.

Vstupné činí 50 Kč pro osoby starší 15 let. V ceně je zahrunuto malé občerstvení.

 

Střelecký dům dnes slouží veřejnosti bez rozdílu věku. V současné době zde funguje Středisko volného času Krnov, které pořádá akce pro malé i velké. Probíhají zde různé kroužky, cvičení pro děti i dospělé, na své si příjdou i všechny šikovné ručičky, pro které se zde konají kreativní kurzy. Nabídka SVČ Krnov je opravdu bohatá. Zázemí zde má také krnovský loutkový soubor Krnováček, který jednou měsíčně hraje pohádky pro nejmenší.

 


V roce 2020 se otevře veřejnosti nové muzeum v Krnově

- náhledKrnovská národní kulturní památka, vzorkovna továrny na vlněné zboží Alois Larisch a synové na Říčním okruhu, bude zachráněna. Do tří let se promění v centrum kultury, vzdělávání a setkávání. Kromě záchrany dílny vzorkovny bude vybudováno zázemí pro Městské muzeum v Krnově, jemuž desítky let schází nejen stálá expozice, ale také digitalizační pracoviště a restaurátorské dílny, a své místo v areálu dostanou také multifunkční prostory určené k setkávání obyvatel.

 

Přeměna Karnoly na muzeum může začít

karnola_ilu
Krnovská národní kulturní památka, vzorkovna továrny na vlněné zboží Alois Larisch a synové na Říčním okruhu, bude zachráněna. Krnov uspěl s projektem „Karnola – udržitelná revitalizace a zatraktivnění národní kulturní památky“ u Ministerstva pro místní rozvoj ČR a získá dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, která pokryje až devadesát procent způsobilých výdajů.
 
 

Brownfield ve středu města, který je od krachu textilní továrny Karnoly už patnáct let nevyužívaný, se tak do tří let promění v centrum kultury, vzdělávání a setkávání. Kromě záchrany dílny vzorkovny bude vybudováno zázemí pro Městské muzeum v Krnově, jemuž desítky let schází nejen stálá expozice, ale také digitalizační pracoviště a restaurátorské dílny, a své místo v areálu dostanou také multifunkční prostory určené k setkávání obyvatel. „Jsme velice hrdí, že jsme získali důvěru ministerstva a budeme mít možnost národní kulturní památku uvést v život. Roční intenzivní práce celého týmu, jemuž touto cestou velmi děkuji, se tím zúročila. Vždyť na projekt za 123 milionů korun se mu podařilo získat téměř 95 milionů korun,“ uvedl místostarosta Jan Krkoška s tím, že ani dofinancování projektu nemusí ležet zcela na bedrech města. „O finanční příspěvek ve výši deset milionů korun požádáme ještě Moravskoslezský kraj. Význam projektu totiž přesahuje hranice nejen našeho regionu, ale také kraje a například Národní památkový ústav již projevil zájem v objektu vybudovat národní depozitář textilního průmyslu,“ dodal místostarosta.

Město nyní čeká nezbytná administrativa spojená se ziskem dotace. „V současnosti je projekt doporučen k financování. Čekáme už jen na vydání stavebního povolení, které musíme doložit, aby na ministerstvu mohli začít zpracovávat rozhodnutí o přidělení dotace,“ uvedl vedoucí odboru strategického rozvoje Tomáš Kolárik. Po obdržení rozhodnutí bude následovat zadání zakázky na zpracování prováděcí dokumentace pro potřeby zadavatele výběrového řízení na zhotovitele stavby a interiérů. Dalším krokem bude výběrové řízení na dodavatele stavby, interiérů, digitalizace a restaurátora strojů a artefaktů. Po něm na řadu přijde archeologický průzkum a samotná realizace akce. „Podle časového harmonogramu projektu se se zahájením provozu počítá v roce 2020. To se budeme snažit dodržet, přestože už teď máme pět měsíců zpoždění, za které může pozdní rozhodnutí ministerstva o přidělení dotace. To mělo padnout už v říjnu loňského roku,“ řekl Tomáš Kolárik.

Od realizace projektu „Karnola – udržitelná revitalizace a zatraktivnění národní kulturní památky“ si město slibuje nejen zachování kulturního dědictví, ale také posílení regionální zaměstnanosti, konkurenceschopnosti i kvality života obyvatel. „Zprovoznění areálu by mělo rovněž zvýšit atraktivitu města a tím pádem do něj přivést vyšší počet návštěvníků. To se pak projeví v maloobchodě a službách,“ upřesnil Jan Krkoška.

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla Vládou České republiky vyhlášena národní kulturní památkou 8. února 2010. V dílně se navrhovaly vzory vyráběných tkanin pro jednotlivé sezóny. Dezinatura se dochovala ve stavu „posledního pracovního dne“ s funkčním hlavním i pomocným technickým zařízením, s příslušenstvím, s rozpracovanými vzory a také s bohatou sbírkou vzorníků látek, z nichž nejstarší pochází ze sedmdesátých let 19. století.

Karnola - udržitelná revitalizace národní kulturní památky, prezentace z 23. 3. 2016

 

Zdroj: Město Krnov


Velikonoce na Zámku Linhartovy

- náhledPrvní akcí letošního roku, která se uskuteční na Zámku Linhartovy 1.dubna, bude Velikonoční jarmark. Akce přitahuje návštěvníky ze širokého okolí. A na co se můžete těšit?

 

Letos bude své výtvory a výrobky nabízet sedmdesát prodejců nejen z Moravy a Slezska, ale i z Čech. Kdo tuší, že k mání budou keramické výrobky, předměty z pediku, skla, dřeva, velikonoční vazby, malovaná, ale i jinak zdobená vajíčka a pomlázky, šperky, dřevěné hračky i výrobky z textilu, vůbec se neplete. Ani přátelé dobrého jídla a pití nebudou návštěvy litovat. Ať již něco dobrého na zub sní a zapijí přímo na zámku v Linhartovech anebo si například voňavé jitrnice, tlačenku, klobásy a další výrobky z masa, perníčky, frgály, štramberské uši, různé druhy sýrů odvezou domů  pro své blízké.

 

Samozřejmostí bude i dostatečná nabídka nealkoholických i alkoholických nápojů různých značek a od různých výrobců. Vstupné, jako vždy, 20 korun. Kastelán Jaroslav Hrubý se svým realizačním týmem se již dnes těší na velký počet návštěvníků. A není důvod, aby jejich počet nebyl ještě větší, než tomu bylo v uplynulých letech.


Zámek Hošťálkovy připravuje Velikonoční prohlídku.

- náhledJiž po druhé se uskuteční na Zámku Hošťálkovy Velikonoční prohlídky. V pátek 14. dubna vás čeká bohatý program s ukázkou řemesel. Nenechte si ujít možnost navštívit tento zámek, který zatím není běžně přístupný.

 

http://infokrnov.cz/cs/zajimavosti-mikroregionu-krnovsko/46-zamek-hostalkovy

 


Kalendář akcí


Anketa

Už jste se byli podívat z nově otevřené Radniční věže v Krnově?
Ano
39%
Ne, prohlídku teprve plánuji
31%
Ne, prohlídku ani neplánuji
30%

O portálu

Tento portál umožňuje uveřejnit poskytovatelům ubytovacích a doplňkových služeb v oblasti cestovního ruchu z oblastí Mikroregionu Krnovsko, Powiatu Prudnického a Powiatu Glubczyckého své služby.

 

Pro více informací kontaktujte:

Mikroregion Krnovsko: +420 554 697 238, mvylezikova@mukrnov.cz

Powiat Prudnicki:  +48 77 438 17 36, l.scholz@powiatprudnicki.pl

Powiat Glubczycki: +48 77 405 36 88, pcieg@powiatglubczycki.giga.netkoncept.com

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod