Novinky

08 Bohušov památný strom - Série CZ PL příhraničí

Typ keše: tradiční keš, Obtížnost nalezení: 2, Terén: 1,5, Velikost schránky: mikro

Keš je zařazena do série 10 keší po zajímavých místech česko-polského příhraničí. Finální desátou keš „Krnovský poklad“ získáte pomocí dosazení číslic do souřadnic, která najdete v keškách, případně je získáte ze splněných úkolů na místech samotných. Pro prvních 10 nálezců finálky je připravena drobná cena. Ale nezoufejte, také další keškaři si mohou vzít za nález finálky vyrobené CWG a to do vyčerpání.

 

geocoiny

 

 

Dub u Bohušova       

 

Na konci obce za přejezdem úzkokolejky směrem na Hrozovou se nachází památný strom - dub letní s výškou kmene 22 m.

 

Dub letní (Quercus robur), česky též křemelák, je mohutný listnatý strom z čeledi bukovitých. Přirozeně se vyskytuje v Evropě a Malé Asii, na Kavkaze a v některých lokalitách severní Afriky. Roste od nížin do podhůří, kde může vytvářet doubravy nebo růst jako solitér. Roste-li v lese, snadno ztrácí spodní větve.

 

strom

 

Koruna je mohutná, nepravidelně a mohutně rozložitá, protáhlá směrem nahoru.

 

Křemelák kvete v dubnu až květnu. Plodem je žalud (jednosemenná nažka) sedící v číšce. Stopka je 3-7 cm dlouhá.

 

Dub letní dorůstá výšky až 45 metrů. Roste v téměř jakémkoli typu půdy včetně písčité, daří se mu i na vlhkých hlinitých půdách. Má hluboké kořeny, které mohou tvořit spojení se spodní vodou, proto bývá častěji zasažen bleskem než jiné stromy. Je mimořádně odolný proti větru. Lépe snáší střídání podnebí než dub zimní.

 

strom

 

 

Ke keši

 

Tato keš je součástí série 10 keší, v rámci které hledáte číslice nebo plníte úkoly pro dosazení do vzorce k nalezení finálky. Zde na vás čeká úkol v podobě změření obvodu dubu. Výsledek zaokrouhlete na celé metry = S.

 

Více informací ke keši najdete zde.Mapa


redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod