Kostel narození Panny Marie a Klášter Minoritů

Adresa: Štursova 85/2, Krnov
GPS souřadnice: 50°5′24.309″N, 17°42′21.884″E
Telefon: +420 554 697 697
E-mail: tic@mukrnov.cz
Web: www.infokrnov.cz

HISTORIE 

 

Obě budovy tvoří jeden komplex, který se nachází v centru města Krnov. Dějiny kláštera a kostela jsou nerozlučně spjaty s dějinami Krnova. U středověkých měst bylo zvykem, že uvnitř hradeb bylo vymezeno místo pro klášter, ve kterém působili mniši a kněží.

 

Minorité neboli Řád menších bratří, je žebravý mnišský řád založený svatým Františkem z Assisi. Jejich charakteristickým oblečením je hnědá kutna převázaná v pase bílým provazem, na kterém jsou tři uzly symbolizující a mnichům připomínající tři pravidla řádu: chudobu, poslušnost a čistotu. Minorité přišli do Krnova v druhé polovině 13. století a založili zde klášter a kostel.

 

Církev měla velký vliv na život tehdejší společnosti. Minorité rozšiřovali mezi lidi nejen víru, ale i vzdělání.

V roce 1523 koupil krnovské a hlubčické knížectví markrabí Jiří Hohenzollern z Ansbachu. S novým vládcem přišla i nová víra. Horlivý zastánce Lutherova učení dal vyhnat z panství katolické řády německých rytířů i františkánské bratry minority. V samotném kostele bylo uskladněno obilí. Klášter byl změněn ve špitál a markraběcí mincovnu.

 

Do Krnova se vrátili Minorité zřejmě v roce 1650. Na památku této události dostali nejdřív svolení k výstavbě dřevěné kaple na kopci Cvilíně. Později v letech 1722-1728 vybudovali barokní mariánský poutní kostel. Krnov postihlo mnoho požárů. Největší požár v historii Krnova způsobila 1. dubna 1779 pruská vojska. Shořelo téměř celé město. Požár zničil několik cenných objektů včetně gotického kostela, kláštera Minoritů, renesanční radnice i knížecí zámek. Většina památkových budov byla přestavěna. Kostel Minoritů dostal barokní vzhled, který se zachoval do dnešního dne.

 

ZAJÍMAVOSTI

 

Roku 1950 byl klášter zrušen. Obnoven byl opět v roce 1989. Proto dnes můžete ve městě potkat minority. Nejstarší dochovanou částí je kaple kostela z jižní strany. Na této straně byl původně i klášter až později byl postaven ze severní strany kostela. Zřejmě po požáru, kdy kostel vyhořel.

 

Budova v  60. až 90. letech 20. století sloužila jako hotel Morava, čemuž odpovídají nevhodné zásahy do podoby exteriérů i interiérů budovy.

 

Stoletá voda v r. 1997 zaplavila celý areál a napáchala obrovské škody. V roce 2000 se zde konala provinční kapitula a po ní byl zde komunitní život Minoritů obnoven. 

 

SOUČASNOST

 

Pravidelně zde probíhají bohoslužby, koncerty pro veřejnost v rámci festivalu „Setkání s duchovní hudbou“.

 

PROHLÍDKY

 

Skupinové prohlídky kostela lze předem domluvit v Turistickém informačním centru Krnov.

 

krnov.minorite.cz

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod