Kostel svatého Ducha a špitál

Adresa: Sv. Ducha 30, Krnov
GPS souřadnice: 50°5′27.678″N, 17°42′23.837″E
Telefon: +420 554 697 697
E-mail: tic@mukrnov.cz
Web: www.infokrnov.cz

HISTORIE

 

Kostel sv. Ducha je jedna z nejstarších dochovaných budov v Krnově. Její počátky spadají do 80. let 13. století, kdy město řešilo potřebu postavit špitál pro nemocné, chudé a hladové. Proto byl povolán do Krnova Řád německých rytířů s cílem ujmout se tohoto úkolu.

 

Kostel stál kolmo k dnešní lodi a jeho pozůstatkem je lomený oblouk dnešní boční tribuny. Strop byl původně rovný trámový, v polovině 15. století byl nahrazen současnou křížovou žebrovou klenbou a současně vymalován.

 

Špitál řídila církev, a proto se po staletí o nemocné starali mniši a jejich pomocníci. U špitálu se vždy stavěl kostel, protože posláním církve bylo pečovat a starat se nejen o tělo, ale také o duši.

 

V době, kdy byla katolická církev pronásledována, byl špitál zavřený a nemocní pacienti byli přestěhováni do Kláštera Minoritů.

Největší vzácnosti kostela jsou originály barevných fresek na stěnách kostela od neznámého autora, které pocházejí z pol.15.století.

 

Dnes slouží tato opravená stavba jako koncertní síň s krásnými varhanami, vyrobenými v Krnově. Budova je po rekonstrukci gotického kostela a barokního špitálu opravdovou pýchou Krnova.

 

Dříve zde v místě dnešní křižovatky stávala jedna ze tří městských bran a to brána Hlubčická.

 

Sousoší před budovou nese název „Radost ze života“ a je dílem pražského sochaře Olbrama Zoubka.

 

SOUČASNOST

 

Prostory koncertní síně jsou využívány také pro svatební obřady, slavnostní předávání závěrečných vysvědčení ZŠ a maturitních vysvědčení, aukce, besedy, setkání s občany aj.

K tradičním akcím zde patří koncerty Základní umělecké školy v Krnově, Střední umělecké školy varhanářské, pěveckého sboru Ars Voce, Krnovské cimbálové muziky a Hudební festival středních pedagogických škol.

 

PROHLÍDKY 

 

Skupinové prohlídky lze předem objednat v Turistickém informačním centru Krnov. Minimální počet na prohlídku je 10 osob, případně uhradit 300 Kč za prohlídku.

 

VSTUPNÉ

30 Kč osoba, děti do 6 let zdarma

 

WWW:

www.mikskrnov.cz/koncertni-sin

 

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod