Kostel svatého Martina

Adresa: Náměstí Osvobození, Krnov
GPS souřadnice: 50°5′25.361″N, 17°42′3.773″E
Telefon: +420 554 697 697
E-mail: tic@mukrnov.cz
Web: www.infokrnov.cz

HISTORIE

 

První zmínka o tomto kostele se objevuje před více jak 700 lety. Kostel byl postaven pod patronátem řádu německých rytířů, několikrát byl obnovován a postupně rozšiřován. Původní stavba byla dřevěná, na přelomu 14. a 15. století byl postaven kostel z kamene.

 

Kostel měl původně jen jednu věž, což je stále patrné, druhá věž byla přistavěna až v 16. století i s ochozem, říkalo se jí „městská věž“, protože sloužila městskému věžnému k jeho obchůzkám. Dvě věže odlišného vzhledu byly součástí městského ochranného systému. Jsou vysoké 67 metrů.

 

Největší škody kostel utrpěl v době největšího požáru Krnova v roce 1779, kdy se zřítila jeho klenba. Jeho interiér byl citlivě opraven v pozdně barokním stylu s prvky nastupujícího klasicismu. Úpravy s dostavbami provedl krnovský stavitel Heinrich Haucke. K jeho znovu vysvěcení došlo roku 1789. Nevelké přestavby proběhly i v 19. století.

 

Okolo kostela se nacházel hřbitov. V chrámu jsou obrazy neznámých autorů, které jsou z 18.století. U svatého Martina našel místo svého odpočinku Kryštof Bilický z Bilic, což byl zámecký lékař polského původu.

 

V letech 1958 - 1966 byl kostel sv. Martina náročně opraven. V průběhu této opravy byly v r. 1966 na jižní straně objektu odkryty části ostění oken z jeho nejstaršího údobí. Kostel sv. Martina je zapsán ve státním seznamu národních kulturních památek.

 

V roce 2008 oslavil chrámový sbor sv. Martina 100té výročí založení. Na podzim 1908 bylo založeno Chrámové hudební sdružení, kterým tak začíná tradice pěstování duchovní hudby v Krnově. Sbor kromě účinkování při bohoslužbách, vystupoval na koncertech a to nejen v kostele, ale také v sále hotelu Tiroler.

 

ZAJÍMAVOSTI

 

Kostel v sobě skrývá také jedno tajemství. Když se v roce 1967 opravovala uvnitř kostela elektroinstalace, muselo se začít kopat v podlaze a jaké bylo překvapení, když se najednou v podzemí objevily dvě krypty a v nich několik rakví s pozůstatky zemřelých. Po prozkoumání se zjistilo, že zde byli pohřbeni velice vážení občané Krnova. Krypty byly po výzkumu znovu zakryty dlažbou, protože všichni, kteří tam dodnes odpočívají, zaslouží nerušeného klidu V zadní části kostela se také objevil vstup do nějaké záhadné podzemní chodby, která podle pověstí pokračuje pod celým městem a končí až pod troskami hradu Cvilína, kterému se dnes říká Šelenburk.

 

SOUČASNOST 

 

V roce 2014 prošlo rekonstrukcí schodiště do Městské věže. Díky této rekonstrukci je věž kostela zpřístupněna veřejnosti. Prohlídky probíhají květen-září. Dnes se v kostele hraje na varhany z roku 1904, které byly vyrobeny v Krnově.

 

OTEVÍRACÍ DOBA VYHLÍDKOVÉ VĚŽE 

 

5. 6.-31. 10. 2021
sobota, neděle – 13:00-18:00

Skupinové prohlídky lze předem objednat v Turistickém informačním centru Krnov.

Bohoslužby probíhají každý den.

 

VSTUPNÉ

dobrovolné

 

WWW:

http://farnostkrnov.webnode.cz

 

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod