Radnice a spořitelna

Adresa: Hlavní náměstí 1, Krnov, 794 01
GPS souřadnice: 50°5′22.867″N, 17°42′12.467″E
Telefon: +420 554 697 111
Web: www.krnov.cz

Dnešní radnice tak jak je zachována, byla vystavěna v roce 1901-1903 podle plánů vídeňského architekta Moritze Hintragera. Stavba byla realizována Ernestem Latzelem a Aloisem Geldnerem. Budova stojí na místě, kde stávala radnice z 16. století.

Je to dvoupatrová trojkřídlá budova ukončená mansardovou střechou. Západní krátké křídlo je na severu ukončeno šesti patrovou věží. Věž je vysoká 52 metrů a je kopií radniční věže ve Währingu, ve Vídni v 18. obvodu. Celek věže zakončuje vysoká valbová střecha ukončená lucernou. Krytina střechy je zajímavě barevně vyskládaná.

 

Radniční hodiny pochází z roku 1864 a jsou dílem slavného mnichovského hodináře J.Mannhardta. V roce 2007 prošly rekonstrukcí a 15. června, začaly znovu odbíjet půl a celou. Starostka u této příležitosti řekla: „Krnovské radniční hodiny byly vyhlášeny tím, že šly vždy špatně, což nepřispívá k dobrému obrazu služeb poskytovaných na radnici občanům. Když hodiny na radnici jdou špatně, co pak můžete od takového úřadu očekávat“.

 

Velkorysý projekt radnice významného architekta Leopolda Baeura, krnovského rodáka, jehož rukopis dodnes nesou některé významné krnovské stavby, byl městským zastupitelstvem odmítnut. Nová radnice proto tehdy vyvolávala rozporuplné názory, některým občanům se nelíbila, ale dnes je tato stavba rozhodně jedním ze symbolů Krnova. Na tomto místě stávaly radnice i v minulosti, některé však byly zasaženy požárem nebo válkou.

 

Trestná činnost a zločiny na sebe upoutávaly pozornost vždy v každé době a společnosti. Proto na radnici zasedal soud, jehož členové byli volení konšelé a městský fojt a ti vynášeli nad zločinci rozsudky, včetně trestu smrti. Šibenice stávala na konci města, ve cvilínském svahu a popravovalo se mečem. Posledním krnovským katem byl Ignác Jausch, jehož činnost skončila rokem 1787, kdy císař Josef II. omezil trest smrti. Popravní meč z roku 1709 můžeme spatřit v depozitáři krnovského muzea. Popravy byly veřejné se spoustou zvědavých diváků.

Pravidla, podle kterých se občané Krnova měli chovat už ve středověku, se dochovala jako „Krnovský policejní řád“. Ten pochází z roku 1551.

 

Na budovu radnice navazuje nepravidelná trojkřídlá dvoupatrová budova městské spořitelny. Secesní barokizující velmi výstavná budova s bohatě členěnou fasádou byla postavena v letech 1906 - 07 podle projektu Franze Blasche. Spolu s budovou radnice tvoří jeden stavební blok. Obě jsou významnými urbanistickými dominantami města.

Součástí komplexu je také secesní kavárna a vinárna. Režisér Dušan Klein zde natáčel několik scén s Václavem Postráneckým pro snímek Konto separato.

 

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod