Rozhledna Cvilín (Lichtensteinova rozhledna)

GPS souřadnice: 50°4′55.56″N, 17°43′22.224″E
Telefon: +420 554 697 697
E-mail: tic@mukrnov.cz

Kamenná rozhledna, která se tyčí nad městem ve výšce 436 m. n. m. je zdaleka vidět. Stojí na stejnojmenném kopci - Cvilín. Umožňuje překrásný výhled do kraje.

 

Na východě při dobré viditelnosti uvidíme nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd - Radhošť, Smrk a Lysou horu. Západním směrem lze spatřit vrcholky Hrubého Jeseníku s Pradědem, Vysokou Holí, Petrovými kameny a Biskupskou kupou.

Rozhledna je válcovitá kamenná romantická stavba zakončena vyhlídkou s cimbuřím. Je vysoká 26 metrů, uvnitř s dřevěným schodištěm.

 

V letech 1901-1903 ji vybudovala krnovská sekce Moravsko-slezského sudetského horského spolku podle projektu architekta Ernsta Latzela. Tehdy ovšem působila mnohem zdobněji než dnes. Na konci 2. světové války byla pozorovatelnou německého vojska, které se na vrcholku Cvilína opevnilo. O unikátní věžičku rozhledna přišla při opravách prováděných po válce.

V 60. letech ji potkal osud mnoha dalších podobných staveb, když na její vrchol umístili antény televizního vysílače. Ty byly odstraněny teprve nedávno při celkové rekonstrukci. Pokud se budete chtít pokochat krásným výhledem z vrcholku rozhledny, musíte vyšlapat 144  schodů.

 

Otevřeno:

Duben, květen, říjen - sobota, neděle a svátky 10:00-18:00

Červen, červenec, srpen, září - denně 10:00-18:00
Listopad, prosinec, leden, únor, březen - zavřeno

 

 

K rozhledně Cvilín vede zelená turistická značka. Začíná na Hlavním náměstí, pokračuje na Opavské ulici. Poté zahnete na první křižovatce doprava, půjdete kolem Střediska volného času Méďa po ulici Dobrovského. Na ni navazuje ulice Cvilínská a dále ulice Městská. Po ní se dostanete až ke Kostelu Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně a také k rozhledně. Autem se k rozhledně Cvilín dostanete také. Na Opavské ulici odbočíte na ulici Dobrovského a poté pojedete směrem k Hotelu Cvilín po ulici Nová Cvilínská. Dojedete přímo k  parkovišti, které se nachází u Kostela Panny Marie Sedmibolestné.

Rezervační formulář

Jméno:
Přijmení:
E-mail:
Telefon:
Datum:
Požadavky, přání:
Antispam: Zadejte prosím číslo do pole ochrany proti spamu 87
redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod