Švédská zeď a Neptunova kašna

Adresa: Smetanův okruh, Krnov
GPS souřadnice: 50°5′25.487″N, 17°42′0.081″E

Švédská zeď je nejvýraznější částí krnovského opevnění, která se dochovala do dnešních časů. Byla pojmenována podle nepřátel, kteří za třicetileté války obléhali naše město.

 

Jedná se o renesanční arkádovou cihlovou zeď s lunetovým cimbuřím. Byla nastavěna na městskou hradební zeď z kamene. Původně byla stěnou části knížecí chodby, kterou nechal vybudovat v letech 1523 - 1543 markrabě Jiří Hohenzollern. Knížecí chodba začínala v zámku, procházela Horní bránou, zemským domem a končila jako nadstavba hradební zdi v knížecí zahradě na hranici pozemku, který patřil k zámku. Před zdí byl vykopán hluboký příkop a naplněn vodou. Ve druhé polovině 20. století se několikrát uvažovalo o demolici tohoto zbytku zdi.


Kašna, nacházející se před Švédskou zdí, pochází ze zámku ve Slezských Rudolticích z roku 1750. Má uvnitř na podstavci sochu Neptuna. Krnov ji získal v aukci, když se Albert Hodic svým nezřízeným způsobem života dostal do dluhů. Socha Neptuna musela být v roce 1995 z podstavce odstraněna. V ateliéru sochaře Jana Gajdy v Nové Vsi u Ostravy byla restaurována a můžete ji vidět v Domě Evropské unie na Hlavním náměstí. Socha, která se zde nyní nachází, je pouze replika.

U Švédské zdi se nachází jeden z bludných kamenů, který byl nalezen v okolí Krnova.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod