Náměstí v Prudniku

Adresa: Rynek
GPS souřadnice: 50°19′17.76″N, 17°34′49.08″E
Kontaktní adresa: Biuro Promocji Gminy i Współpracy z Zagranicą
Telefon: +48 77 406 62 63
E-mail: promocja@prudnik.pl
Web: www.prudnik.pl

Prudnické náměstí má tvar obdélníku, do jehož každého rohu vede ulice. Ačkoliv bylo ve své historii několikrát zničeno požáry nebo za světových válek, zachovalo se na něm několik zajímavých budov.

 

Uprostřed prudnického náměstí stojí městská radnice s věží vysokou 63 m. Její dnešní podoba pochází v 18. století, ačkoliv první zmínky o radnici, jež stávala na tomto místě, pocházejí již z dob středověku.  Dnes radnice není sídlem městského úřadu, ale nachází se v ní matriční úřad, obecní správa vzdělávání a výchovy, také kancelář Euroregionu Praděd.

 

Do severozápadního rohu hlavního náměstí je situován mariánský sloup.  Pomník, který vznikl na památku obětem moru ze 17. století, je zhotoven z pískovce a mramoru. Skládá se z čtyřbokého podstavce, na němž jsou po bocích umístěny čtyři sochy svatých a sloup s postavou Matky boží s dítětem.

 

V protilehlém rohu náměstí byla postavena socha sv. Jana Nepomuckého na památku patrona dobré zpovědi. Nachází se na ní několik chronogramů vztahujících se k životu svatého a také ke vzniku pomníku, také četné nápisy s prosbami o ochranu města.

V severovýchodním rohu hlavního náměstí Prudnika se nachází barokní kašna. Vznikla v 17. století a její základ představuje bazén z pískovce. V bazénu se nachází socha atlantů zvedajících mušli. Kašna je nahoře zakončena dvouhlavým orlem s korunou.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod