Zeptali jsme se - dnes Zámek Hošťálkovy

1 - náhledZeptali jsme se – dnes odpovídá Andrea Šírová, správce a kastelánka zámku v Hošťálkovech.

 

Co chystáte na novou turistickou sezónu?

Na sezónu připravujeme plno akcí. Jako první je naplánovaná Velikonoční akce na zámku. Těšit se můžete také např. na Rej čarodějnic na zámku, Noc na zámku, Svatováclavské zastavené nebo Dušičkový večer. Celý program přikládáme.

 

Co nyní děláme?

Připravujeme zadní průjezd na instalaci historického kočáru.

 

Co se nám v předchozích letech podařilo?

Myslím, že od roku 2019 se povedla spousta práce, snažíme se postupně dostávat do povědomí návštěvníků našeho kraje.

V květnu 2019 jsme obnovili první místnost, kde byla instalována výstava Portrétů rodu Skrbenských z Hříště. A v srpnu 2019 jsme otevřeli první část zámecké expozice. Byl to rok, kdy se uskutečnila spousta kulturních akcí. V loňském roce 2020 proběhlo akcí minimum, nebylo možné zrealizovat největší akci velikonoční, která již tradičně probíhá na Velký Pátek. Ale v letních měsících bylo možné na zámku strávit noc, navštívit letní kino nebo absolvovat kurz pečení chleba. Další akce nám opět vláda zakázala.

Ale ani tak jsme nelenili a v tomto roce se nám podařilo obnovit zámecké chodby v patře, přičemž díky novým historickým fotografiím, sbírce darovaných a další sbírce zakoupených trofejí se chodby, poměrně věrohodně vracejí do podoby z počátku 20. století.

Díky dotacím Ministerstva kultury se, jak v roce 2019, tak v roce 2020, pokračovalo v obnově střechy a restaurování varhan ze zámecké kaple. V roce 2020 se navíc za podpory MSK započalo s odkryvem barokních nástěnných maleb v jedné místnosti v patře.

 

Co si přejeme zrealizovat?

Letos bychom rádi pokračovali v obnově střechy, dokončili restaurování varhan a uskutečnili odkryv další části nástěnných maleb. Zrealizujeme dovoz a instalaci kočáru v zadním průjezdu a určitě přidat další střípek do zámecké expozice. 

 

Kdy plánujete zahájení sezóny nebo za jakých podmínek vás můžeme navštívit? Bez ohledu, jestli to klapne nebo ne.

Jakýmsi "otevřením" nové sezóny bývá právě již tradiční Velikonoční prohlídka na Velký Pátek, která je celodenní akcí s programem Společenství Severských pánů, ukázkou některých řemesel, prodejním jarmarkem a komentovanými prohlídkami na nějaké téma, které se váže k tradicím Velikonoc. Letos tato akce vychází na 2. 4. 2021. Tak snad se uskuteční.

 

Jinak naše sezóna nikdy nekončí! Provádím celoročně, stačí jen zavolat. Není omezen ani minimální počet návštěvníků, skupina může mít maximálně 20 lidí, ale při objednání větších skupin zajistím druhého průvodce, aby druhá část nemusela čekat další hodinu a půl.

Prohlídky zámku s průvodcem stále kdykoliv po telefonické dohodě s kastelánkou na tel. č. 774 826 877.

 

Sledujte příspěvky „Zeptali jsme se“. Příště odpovídá Tomáš Zemba, kastelán Zámku Slezské Rudoltice


Zeptali jsme se - TIC Krnov odpovídá

 - náhledTuristickou sezónu nám v loňském roce změnila pandemie koronaviru. Návštěvnost většiny památek klesla mnohdy na polovinu, někde byla bohužel i třetinová. Jak bude vypadat letošní sezóna, tak to netušíme, ale připravujeme se na ní všichni.

Provozovatelů památek jsme se zeptali na pár otázek a nyní se s vámi podělíme o odpovědi. Zároveň vás tak chceme na letošní sezónu pozvat do památek, už se na vás určitě těší.

  • Co chystáte na novou turistickou sezónu?
  • Co nyní děláte?
  • Co se vám v předchozích letech nebo loni povedlo zrealizovat?
  • Co si přejete zrealizovat?
  • Kdy plánujete zahájení sezóny nebo za jakých podmínek vás můžeme navštívit? Bez ohledu, jestli to klapne nebo ne.

Sledujte příspěvky „Zeptali jsme se“. A aby to nebylo pouze o památkách, tak začneme u nás.

 

Co chystáte na novou turistickou sezónu?

Turistickou sezónu chceme zahájit Dnem otevřených památek. Akce by se měla uskutečnit v sobotu 15. května. Další akce, kterou připravujeme je otevření rozhledny. Když vše půjde podle plánu, tak se uskuteční v červenci. Kromě akcí připravujeme také propagační materiály, které chceme vydat v rámci dotačního programu "Podpora turistických informačních center v Moravskoslezském kraji pro rok 2021". Bude se jednat o skládačku Turistická sezóna Krnov 2021 a Církevní památky. Samozřejmě máme v plánu vydat stolní kalendář Krnov 2022 a určitě rozšíříme nebo obměníme nabízené dárkové předměty a suvenýry.

 

Co nyní děláme?

Pracujeme na přípravě turistické sezóny, ale také se připravují běžecké trasy na Ježníku a na Cvilíně.

 

Co se nám v předchozích letech podařilo?

Velký úspěch je pro nás přestěhování do nových prostor turistického informačního centra na Hobzíkově ulici. Každoročně vydáváme propagační materiály pro návštěvníky města, ale i místní občany. Nezapomínáme na děti, pro které jsme vydaly Dobrodružného průvodce Krnovem a v loňském roce dvě hledačky – Cvilínkův poklad a Krnovský quest. Celá rodina se pak může zabavit u šifrovací hry, která je naší loňskou novinkou. Ve městě se nám podařilo umístit informační panely, které přibližují návštěvníkům jak město, tak i historii konkrétních památek či míst. Zrealizovalo se toho ovšem mnohem více.

 

Co si přejeme zrealizovat?

Hodně se již povedlo udělat. Ale možná by nás lidé mohli inspirovat, co jim chybí a co bychom mohli my, jako turistické informační centrum pro návštěvníky města připravit.

 

Kdy plánujete zahájení sezóny nebo za jakých podmínek vás můžeme navštívit? Bez ohledu, jestli to klapne nebo ne.

Turistická sezóna v TIC Krnov začíná 15. května. Kdy ovšem otevřeme dveře našim návštěvníkům, tak to zatím nevíme. Snad to bude už brzy.


Podpoříte Muzeum nábytku na Ježníku?

1 - náhledV Lesním zámku na Ježníku vzniklo v roce 2019 "Muzeum nábytku". Ve sbírce muzea jsou výrobky asi čtrnácti firem, které se specializovaly na výrobu nábytku z ohýbaného dřeva. Například Thonet, J&J Kohn, Mundus, D. G. Fischel, L. A. Bernkop, Užhorod Ungvár a další.

Muzeum rozšířilo nabídku také pro malé návštěvníky. Nově zde vzniká expozice autíček.

Tato doba je pro všechny nelehká, a to i pro toto nové krnovské muzeum.

  • A právě vy můžete muzeum podpořit, například zakoupením vstupenky s dárečkem na webu hithit.com/cs
  • Také firmy se mohou zapojit do podpory muzea a získat tak např. reklamu.
  • Podpořit můžete muzeum také sdílením tohoto příspěvku.

Staňte se STRÁŽCEM KRÁSNÉ HISTORIE.

Více informací zde: Hithit - Podpoř Muzeum nábytku v jakémkoliv směru

Fotografie: Muzeum nábytku.


Druhý ročník fotografické soutěže "Krnov hledáčkem fotoaparátu

Fotografická soutěž - náhledMěsto Krnov vyhlašuje již podruhé fotografickou soutěž „Krnov hledáčkem fotoaparátu“. Cílem soutěže je vytvoření stolního kalendáře na rok 2022, který bude k dostání v příštím roce v TIC Krnov. Šanci na zveřejnění v kalendáři má 54 fotografií.
Snímky by měly zachycovat Krnov v různých ročních obdobích. Na fotografiích se mohou objevit například historické památky, zajímavé budovy, stavby, věže, sochy, příroda, letecké záběry, panoramata a podobně. Vždy však musí být zcela zřejmé, že fotografované místo leží na území Krnova. Do soutěže mohou zaslat fotografie všichni, kteří rádi fotí, a to bez rozdílu věku či místa trvalého bydliště.
Uzávěrka soutěže je 31. 3. 2021. Počet fotografií je omezen na max. 10 kusů. Ze zaslaných fotografií vybere porota 54 snímků. Autor každé vybrané fotografie získá zdarma jeden výtisk kalendáře Krnov 2022. Zvláštní cenu, a to Balíček krnovských zážitků, pak obdrží soutěžící, jehož fotografie získá nejvíce lajků na Facebooku Infocentra Krnov, kde bude album s vybranými fotografiemi zveřejněno.
Podmínky soutěže naleznete zde: www.infokrnov.cz

Už jste navštívili některý z betlémů, které v Krnově máme?

 - náhledPodle pověsti je za zakladatele betlémů považován sv. František z Assisi, který v roce 1223 postavil do jeskyně u Greccia jesle s oslíkem a volkem. V 16. století se začaly stavět v kostelech a v sídlech šlechty.

Asi nejnavštěvovanější je betlém na Hlavním náměstí. Krnovský betlém, jehož autoři jsou Čech Jiří Halouzka a Polák Francizsek Piecha. Betlém tvořili po tři léta, v čase adventu, setkávali se na krnovském námětí, aby před očima malých i velkých diváků, z voňavých kmenů lípových, nechali pod svými pilami, sekerami i dláty ožít slavnou scénu narození Ježíška. Více informací zde.

Další betlém se nachází na Ježníku. S nápadem nakoupit figury svaté rodiny, tří králů i zvířátek a přeměnit historickou dřevěnou zvoničku před svým domem v betlém přišel majitel bývalé ježnické školy Miroslav Lamoš. Zvonička se každoročně měnila na chlév, ve kterém se oslík, volek i Josef s Marií sklání nad jesličkami s Ježíškem, zatímco venku mudrci přináší své dary a ze všech stran se sbíhají domestikovaná i divoká zvířátka. Ježnická zvonička je stará asi sto padesát let a původně sloužila ke svolávání žáků do školy. Škola na Ježníku byla postavena v roce 1870. Dnes je z ní rodinný dům. Betlém se od zvoničky přemístil na plochu nad penzion Hermes. Je dobře dostupný pro návštěvníky, kteří k němu přicházejí nebo přijíždějí autem. Využijete-li MHD, stačí nasednout na autobus 802 a vystoupit na zastávce Domov důchodců, která se nachází nedaleko.

U Kelty na Albrechtické ulici se nachází také velice pěkný betlém, který vzbuzuje zájem u kolemjdoucích nebo projíždějících.

V kostele sv. Martina byl krnovský betlém přístupný 25. prosince od 14:00 do 16:00. Vidět jej můžete při bohoslužbách, které zde probíhají.

Také výlohy nabízejí betlémy. Prodejna dámského a pánského spodního prádla TINA na Hlavním náměstí každoročně ve výloze vystavuje betlém plný Krnovanů. Je to betlém, ve kterém každý může poznat stavby a dominanty města. Postavičky Vám představí profese, koníčky, sporty i události, které Krnov charakterizují. Betlém je k vidění také na Revoluční ulici v kopírovacím centru.

Hojně navštěvovaný bývá také betlém v poutním kostele na Cvilíně, který bývá přístupný od 25. prosince do Nového roku. Letos je bohužel kostel z důvodu pandemie uzavřen a navštívit ho můžete pouze při bohoslužbách. 

Fotogalerie zde.


Kalendář akcí


Anketa

Už jste se byli podívat z nově otevřené Radniční věže v Krnově?
Ano
40%

O portálu

Tento portál umožňuje uveřejnit poskytovatelům ubytovacích a doplňkových služeb v oblasti cestovního ruchu z oblastí Mikroregionu Krnovsko, Powiatu Prudnického a Powiatu Glubczyckého své služby.

 

Pro více informací kontaktujte:

Mikroregion Krnovsko: +420 554 697 238, mvylezikova@mukrnov.cz

Powiat Prudnicki:  +48 77 438 17 36, l.scholz@powiatprudnicki.pl

Powiat Glubczycki: +48 77 405 36 88, pcieg@powiatglubczycki.giga.netkoncept.com

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod