Novinky

Svatý Martin přijede opět do Krnova

Hlavním patronem krnovské farnosti a také města Krnova je svatý Martin. Farnost sv. Martina ve spolupráci s místní organizací KDUČSL si proto jeho odkaz každoročně připomíná Svatomartinskou slavností, jejíž součástí je příjezd sv. Martina. Nejen pro potěšení dětí přijede na bílém koni k farnímu kostelu sv. Martina i letos. Stane se tak v neděli 12. listopadu, po ukončení poutní mše, která začíná v 10.00 hodin.

 
„Hlavním celebrantem bude krnovský rodák P. Martin Šmíd. Výjimečnost mše podtrhne hudební doprovod, který obstará chrámový sbor s orchestrem pod vedením Václava Mičky. V jeho podání zazní Missa brevis od Zdeňka Fibicha. Po ukončení mše, zhruba v 11.15 hodin, přivítáme před kostelem svatého Martina, coby římského vojáka. Návštěvníci se mohou těšit také na lahodné poutní perníčky, pečlivě zdobené ženami z farnosti, horký čaj a na skleničku svatomartinského vína. Po slavnosti bude pro veřejnost otevřena kostelní věž,“ uvedla za organizátory Svatomartinských slavností Ludmila Čajanová.

 
Historický Martin z Tours se narodil v roce 316 v římské provincii Pannonia, dnešním Maďarsku, jako syn tribuna římské armády. V patnácti letech vstoupil také do armády a kolem roku 334 byl přidělen k posádce v Gaul ve Francii. Tam se podle legendy odehrál příběh, kdy ze soucitu daroval žebrákovi půlku svého pláště. V noci se mu pak zjevil Ježíš Kristus, a když se ráno probudil, plášť byl opět celý. Později odešel z armády a v roce 371 se stal biskupem v Tours, když předtím založil zřejmě nejstarší klášter v západní Evropě v Liguge.

 
Jméno Martin je sice odvozeno od římského boha války Marta, ale sv. Martin se zapsal do dějin církve jako nositel míru a ohleduplné a laskavé pomoci bližním. Proto se jeho příběh s žebrákem traduje dodnes v mnoha městech celé Evropy. Příběh s pláštěm nebyl však prvním zázrakem v jeho životě. Když došlo na hranicích římského impéria k boji s útočícími Alemany, odmítl vzít do ruky zbraň. Byl proto uvězněn. Jakmile však došlo k boji, na vlastní žádost se postavil do první linie jen s křížem v ruce. Barbaři překvapivě nezaútočili a vyslali vyjednavače nabízející mír.

 

Zdroj: Krnovské listy z 27. 10. 2017

 


Máte fotografie Krnova, které by jste rádi zveřejnili ve stolním kalendáři Krnova? Teď máte příležitost.

DJI_0006 - náhledMěsto Krnov vyhlašuje fotografickou soutěž „Krnov hledáčkem fotoaparátu“. Cílem soutěže je vytvoření stolního kalendáře na rok 2019, který bude k dostání v příštím roce. Šanci na zveřejnění v kalendáři má 54 fotografií.

Snímky by měly zachycovat Krnov v různých ročních obdobích. Na fotografiích se mohou objevit například historické památky, zajímavé budovy, stavby, věže, sochy, příroda, letecké záběry, panoramata a podobně. Vždy však musí být zcela zřejmé, že fotografované místo leží na území Krnova. Do soutěže mohou zaslat fotografie všichni, kteří rádi fotí, a to bez rozdílu věku či místa trvalého bydliště.

 

Uzávěrka soutěže je 31. 3. 2018. Počet fotografií není omezen. Ze zaslaných fotografií vybere porota 54 snímků. Autor každé vybrané fotografie získá zdarma jeden výtisk kalendáře Krnov 2019. Zvláštní cenu, a to poukázku na nákup zboží v hodnotě 2000 korun v prodejně Cyklo Servis Daniel Rychta, pak obdrží soutěžící, jehož fotografie získá nejvíce lajků na Facebooku Infocentra Krnov, kde bude album s vybranými fotografiemi zveřejněno.

 

Podmínky soutěže naleznete zde: http://infokrnov.cz/cs/turisticka-sezona-a-souteze/1516-hledame-fotografie-krnova-pro-stolni-kalendar-2019


V Krnově se budou konat opět Adventní prohlídky radniční věže.

- náhledNetradiční adventní prohlídky radniční věže se uskuteční opět v rámci krnovských Adventních trhů, které se v letošním roce budou konat na Hlavním náměstí od neděle 3. do soboty 9. prosince. 

"Adventní prohlídky" budou probíhat od pondělí 4. do pátku 8. 12. vždy v 17:15. Těšit se můžete na výklad s adventní tématikou a samozřejmě i na pohled na vánočně osvětlený Krnov. Vstupenky na prohldíky budou v předprodeji v TIC Krnov. Na prohlídku je omezen vstup pouze pro 15 osob.

 

Adventní trhy 2017 v Krnově začnou v neděli 3. prosince, jak už jsme zmínili. K rozsvícení vánočního stromu dojde v 16:50 a hned potom bude následovat hojně navštěvovaný ohňostroj. Návštěvníky čeká bohatý doprovodný program a plné náměstí prodejních stánků.


Kateřinské trhy

- náhledV sobotu 25. listopadu od 10 hodin se uskuteční na nádvoří Zámku Slezské Rudoltice "Kateřinské trhy". Doprovodný program bude zahájen v 11 hodin a můžete se těšit na vystoupení dětí z MŠ a ZŠ Slezské Rudoltice, ZUŠ z Města Albrechtic a kapelu Slezanku.


Zámek Linhartovy vás zve na prosincové akce.

- náhledKaždoročně se na zámku koná Vánoční jarmark a Adventní koncert. V letošním roce to nebude opravdu jinak a můžete si poznačit do kalendáře, že Vánoční jarmark se uskuteční 2. prosince od 9 do 16 hodin. Adventní koncert je naplánován na pátek 8. prosince v 19 hodin a můžete se těšit na Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda.

 

www.zameklinhartovy.cz


Kalendář akcí


Anketa

Už jste se byli podívat z nově otevřené Radniční věže v Krnově?
Ano
39%

O portálu

Tento portál umožňuje uveřejnit poskytovatelům ubytovacích a doplňkových služeb v oblasti cestovního ruchu z oblastí Mikroregionu Krnovsko, Powiatu Prudnického a Powiatu Glubczyckého své služby.

 

Pro více informací kontaktujte:

Mikroregion Krnovsko: +420 554 697 238, mvylezikova@mukrnov.cz

Powiat Prudnicki:  +48 77 438 17 36, l.scholz@powiatprudnicki.pl

Powiat Glubczycki: +48 77 405 36 88, pcieg@powiatglubczycki.giga.netkoncept.com

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod