Do Krnova jezdí vlak už 150 let

150 - náhledJízdy historických vlaků, slavnostní „odhalení“ opraveného lokomotivního pomníku, výstava o historii železnice, přehlídka historických vagonů, koncerty, ukázky hasičské techniky, atrakce pro děti. Na to vše se mohou těšit návštěvníci, kteří zavítají v sobotu 1. října na oslavy 150 let železnice v Krnově. Konat se budou od 10 do 16 hodin v prostorách nákladového nádraží v sousedství výpravní budovy železniční stanice Krnov.

„Na začátku se ale všichni sejdeme před lokomotivním pomníkem. Tady od 10.30 hodin bude hrát Dechový orchestr mladých Krnov a v 11.00 hodin dojde k slavnostnímu „odhalení“ opravené lokomotivy. Poté se společně s orchestrem během jeho pochodové show přesuneme do prostor nákladového nádraží, kde bude program pokračovat,“ prozrazuje Marcela Procházková z MIKS Krnov. To oslavy organizuje za finančního přispění Moravskoslezského kraje společně s Českými drahami, Správou železnic a společností Krnovské opravny a strojírny (KOS).

Před výpravní budovou budou umístěny výstavní panely o historii krnovské železnice. V prostorách nákladového nádraží bude čekat výstava kolejových vozidel, modelová železnice, expozice České pošty, nejmenší návštěvníci se můžou těšit na řídicí vůz přestavěný na Vláček Hráček. Vystoupí zde také kapely Lucie Revival (12:00), Generace 75 (13:30) a zpěvák Patrik Stoupa s bandem (15:00). „K vidění budou rovněž historické automobily, motocykly a jízdní kola, studentky pedagogické školy připraví pro děti program v dětském koutku, chybět nebudou stánky s občerstvením. Lidé se budou moct svézt kočárem taženým koňmi, který bude jezdit mezi nákladovým nádražím a areálem společnosti KOS, která ve stejný den slaví 150 let svého založení,“ uvádí Marcela Procházková s tím, že oslavy na nádraží skončí v 16.00 hodin, kdy v areálu KOS začne koncert Rock&Roll Bandu Marcela Woodmana.

Nejen v sobotu, ale také v neděli 2. října bude příležitost se na trati Olomouc – Krnov – Opava svézt historickými vlaky. Vystřídají se parní lokomotiva Velký bejček se soupravou vozů Ce, motorová lokomotiva Zamračená/Bardotka se soupravou „Ypsilonů“ a také historické motorové vozy Hurvínek a Věžák. Jízdní řád a ceník jízdného zájemci najdou na portálech Českých drah Kam na výlet a ČD Nostalgie.

Zdroj: www.krnov.cz


Den s úzkokolejkou

 - náhledV rámci akce bude vypraven historický parní vlak a proběhne slavnostní otevření rekonstruovaných nádražních budov, jejichž oprava byla financována z fondů EU.

Parní vlak bude vyjíždět z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy v 10:00 hod. Vlak na trase zastaví celkem 4x a vy budete mít jedinečnou příležitost zúčastnit se slavnostního otevření revitalizovaných nádražních budov spolu se zástupci jednotlivých obcí. Délka zastávek v jednotlivých stanicích bude:

Liptaň - 15 min
Slezské Rudoltice - 15 min
Koberno - 15 min
Bohušov - 15 min

Do Osoblahy má vlak příjezd ve 12:15 hod. Na nádraží v Osoblaze bude rovněž otevřeno renovované nádraží a vy si jej budete mít možnost prohlédnout v rámci komentované prohlídky.

Po celou dobu až do zpátečního odjezdu vlaku v 14:00 hod. pro vás bude připraven v rámci prostor nádraží v Osoblaze zábavný program, např. kolo štěstí, virtuální realita nebo výroba vlastních odznáčků (do 15:00 hod.). Bude možnost zakoupit si občerstvení. Zpět do Třemešné ve Slezsku dorazí vlak v 15:20.

Kapacita parního vlaku je omezena na 150 míst. Rezervace jízdenky předem není možná.

Jízdní řád vlaku 24. 9.: Třemešná ve Slezsku (10:00) - Osoblaha (12:15). Osoblaha (14:00) - Třemešná ve Slezsku (15:20).
 
Akce je ZDARMA. Pořadatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Slezské zemské dráhy o.p.s.

Kontaktní osoba: Magdalena Štefečková, tel.: 739 385 180, e-mail: magdalena.stefeckova@mmr.cz

Více informací zde: DotaceEU - Putování po projektech


Koncert na Zámku Hošťálkovy a jiné akce

 - náhled

Nenechte si ujít akce, které se uskuteční na zámku ještě do konce letošního roku.

SVATOVÁCLAVSKÝ KONCERT
V předvečer oslav státního svátku v úterý 27. 9. v 17.00 hodin se rozezní kaple zámku Hošťálkovy zpěvem a hrou na zrestaurované varhany. Tentokráte dáváme zelenou mladým zpěvačkám a hudebníkům, kteří nás potěší písněmi z klasického i lidového repertoáru 19. až 21. století a hudbou barokních mistrů. Zazpívají Karolína Velíšková a Lucie Bečáková a na varhany zahrají Tomáš Kubinec a Tomáš Varšo. Těšíme se na Vás.

Akci pořádá Městské muzeum Krnov a Spolek Renesance z.s.
Vstupné dobrovolné

Druhá pozvánka je na sobotu 22. 10., kdy se bude konat výtvarně relaxační dílna „Malovaná kavárna“ pod vedením Katky Kovářové. Užijete si odpoledne plné tvoření, dobré kávy a jako bonus můžete využít přespání na zámku.

V prosinci se uskuteční další akce, jako například Adventní koncert, kino na zámku a také proběhne zpívání koled.

Také stále probíhají komentované prohlídky, které si můžete domluvit přímo s kastelánkou na termín, který vám bude vyhovovat. Zámek prostě nikdy nezavírá a těší se na Vaší návštěvu.
Kontakt: +420 774 826 877


Na Cvilíně se konají poutě, ale i koncerty

 - náhled

Zveme vás do Krnova na poutní vrch Cvilín, kde se v kostele Panny Marie Sedmibolestné uskuteční 16. až 19. září "Hlavní pouť".

V pátek 16. 9. je pro vás připravena komentovaná prohlídka a Varhanní koncert duchovní hudby. V sobotu a v neděli se budou konat mše.

V říjnu vás pak čeká hojně navštěvovaná Svatohubertská pouť. 

 

Krnovské kostely jsou otevřeny také v rámci projektu Otevřené chrámy. Navštívit je můžete do konce října. Poutní kostle bude otevřen také o víkendech až do konce roku.

 

POZVÁNKA DO KOSTELA SV. BENEDIKTA
Také v kostele sv. Benedikta se uskuteční koncert, a to 28. září v rámci festivalu "Setkání s duchovní hudnou". Můžete se těšit na Krnovský chrámový sbor pod vedením Václava Mičky. Na varhany zahraje Jakub Osadník.

 


Literární a hudební soutěž - Prudnický okres

1909_3009_pl - náhled"Pohraniční ságy obyvatel Prudniku a Krnova"

Do soutěže můžete zasílat své texty, které dokumentují osudy rodiny žijící v pohraničí - záznam vlastních vzpomínek nebo vyprávění starších generací. Příběhy, které zachycují život rodin, osudy předků z období 1944-1959.

Pravidla soutěže:
Text by měl být biografický, dokumentovat rodinné kořeny a souviset s historií, osobními zkušenostmi účastníka soutěže nebo jiné osoby z rodiny, jejíž vzpomínky účastník popisuje.
Soutěžní práce musí:
 * mít originální a kreativní charakter;
 * spoléhat na publikované i nezveřejněné historické prameny (např. vzpomínky, deníky, dopisy, dokumenty, fotografie, rozhovory)
 * nijak neporušujte práva třetích osob.

Soutěžní práce je možné posílat:

 * v tištěné podobě na adresu: Starostwo Powiatowe w Prudniku, ul. Kościuszki 76, Prudnik v uzavřené obálce s poznámkou "KRESOWE SAGY";
 * v elektronické podobě na e-mailovou adresu: e. burtan@prudnicki.pl do předmětu uveďte "KRESOWE SAGY".
Soutěžní texty je nutné odevzdat do 30. 9. 2022, do 13:00 hodin. 

ÚPLNÁ PRAVIDLA: https://powiatprudnicki.pl/.../26876/regulamin-konkursu.pdf

Projekt Prudnického okresu č. CZ. 11.4.120/0.0/0.0/16_009/0002828 "Krajské Sagi Prudniczan a Krnovian" je spolufinancováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG V-A Česko - Polsko a z prostředků státního rozpočtu "Překračujeme hranice".

 

Druhá soutěž je určena pro hudební talenty z pohraničí. "Mladí umělci křídly spolupráce".

Pokud jste obdarováni vokály? Píšete texty do šuplíku? Máte kapelu? Nebo jen prostě milujete hudbu?
Tak tohle je šance pro Vás. Vítěz a další ovcenění získají nejen odměny,ale hlavně jedinečnou šanci podílet se na nahrávání alba.

Vaše práce nebo nahrávky je možné posílat:

 * na adresu: Starostwo Powiatowe w Prudniku, ul. Kościuszki 76, Prudnik v uzavřené obálce s poznámkou "KONKURS";
 * v elektronické podobě na e-mailovou adresu: e.burtan@prudnicki.pl do předmětu uveďte "KONKURS". 
Soutěžní práce je nutné odevzdat do 7. 10. 2022.

ÚPLNÁ PRAVIDLA: https://powiatprudnicki.pl/.../zapraszamy-do-udzialu-w...

Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj „Překročení hranic“ CZ. 11.4.120/0.0/0.0/16_009/0003196 "Mladí umělci křídly spolupráce".


Kalendář akcí

O portálu

Tento portál umožňuje uveřejnit poskytovatelům ubytovacích a doplňkových služeb v oblasti cestovního ruchu z oblastí Mikroregionu Krnovsko, Powiatu Prudnického a Powiatu Glubczyckého své služby.

 

Pro více informací kontaktujte:

Mikroregion Krnovsko: +420 554 697 238, mvylezikova@mukrnov.cz

Powiat Prudnicki:  +48 77 438 17 36, l.scholz@powiatprudnicki.pl

Powiat Glubczycki: +48 77 405 36 88, pcieg@powiatglubczycki.giga.netkoncept.com

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod