Rozhledna slaví 120 let, „slaví“ i další budovy

 - náhledUž v sobotu 1. dubna se veřejnosti opět otevře rozhledna na Cvilíně, která vloni patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Krnově, když na její ochoz vystoupalo celkem 22 877 osob. Zájem o tuto dominantu města by letos ještě mohlo zvýšit její kulaté výročí.

„Necelých třicet metrů vysokou rozhlednu v letech 1901 až 1903 nechala vybudovat krnovská sekce Moravsko-slezského sudetského horského spolku podle projektu architekta Ernsta Latzela. Slavnostně otevřena byla 11. června 1903 a dostala jméno Lichtenštejnova na počest bohatého mecenáše, bez jehož daru by výstavba nebyla možná. Od jejího otevření tak letos uplyne 120 let,“ popisuje Markéta Mintálová z turistického informačního centra. Na dotaz, zdali v červnu dojde k oslavám, odpovídá: „Na programu pracujeme. Už dnes tak můžeme slíbit drobný dárek dětem, které přinesou vlastnoručně namalovaný obrázek rozhledny. O dalších podrobnostech budeme včas informovat.“

Návštěvníci, kteří po schodech rozhledny vystoupají už v dubnu, budou jedněmi z prvních, kteří si mohou na ochozu prohlédnout nové informační panely. Jejich prostřednictvím se tak lépe zorientují při výhledech do širokého okolí. „Chybět nebude nabídka nových suvenýrů a dárkových předmětů. Připravujeme rovněž dotisk propagačního materiálu „Cvilín. Nejromantičtější místo v kraji“, který byl beznadějně rozebrán,“ doplňuje Markéta Mintálová s tím, že rozhledna je v dubnu, květnu a říjnu přístupná o víkendech a svátcích od 10.00 do 18.00 hodin, od června do září ve stejný čas denně. Dospělí za vstup zaplatí 50 korun, děti, studenti a senioři 20 korun.

Vyhlídka v letech 2020 až 2021 prošla kompletní obnovou od základů až po výstupní věžičku, a to zvenku i uvnitř. Že se opravy podařily, dokázalo třetí místo v anketě Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje v kategorii Nejlepší počin roku 2021. Součástí rekonstrukce byly také úpravy přístupových cest a veřejného osvětlení s nasvícením, díky čemuž rozhledna září do tmy. Rovněž interiér byl doplněn novým vybavením.

Jak už bylo uvedeno výše, cvilínská rozhledna není jedinou budovou ve městě, která letos „slaví“ kulaté narozeniny, a to dokonce pomyslně o stejném počtu svíček. 120 let už v Krnově stojí například evangelický kostel, radnice, objekt dnešní knihovny nebo budova kina, která byla v roce 1903 slavnostně otevřena coby Dělnický dům. tg


Nahlédněte do historie města

126 - náhledChcete nahlédnout do historie jedné z krnovských vil?
Zajímá vás, které významné osobnosti žily v Krnově?
Co se ve městě vyrábělo?
Kdo byl Hans Kudlich?

Zveme vás do Městské muzea Krnov, které je otevřeno mimo pondělí každý den od 9:00 do 16:00.

Výstavní prostory vám nabídnou nejen expozice z historie města, ale také se zde nachází prodejní výstava prací známého opavského výtvarníka Ondřeje Kočára.

Městské muzeum Krnov nabízí také přednášky, výukové programy nebo komentované prohlídky expozic.

Vstupné: 50 Kč dospělí (lze uplatnit sleva 20% na Městskou kartu), 30 Kč děti, studenti a senioři +65.

 

A co dalšího pro vás v muzeu chystají na letošní rok?

Těšit se můžete například na výstavy tkaných miniatur, generál Heliodor Pika, Slezská města včera a dnes – Wernerovy rytiny, Pohledy na Krnov, expozici Historie města Krnov „770 let“, Salón neprofesionálních umělců a výstavu Výročí 2023. A jako poslední musíme zmínit výstavu „Hrůzostrašné legendy ožívají“. K této výstavě bude připraveno mnoho aktivit, ale více už neprozradíme. Určitě to bude zajímavé a strašidelné.

Přepravují se také akce Den v muzeu, Sladké pokušení, Burčákobraní nebo prodejní výstava adventních věnců.


Start Vrchařské Koruny Krnovska

 - náhledDnes 1. 3. 2023 startuje Hoover Vrchařská Koruna Krnovska.

Co to je?

Cykloturistický projekt, nikoliv závod. Úkolem není být "první", nýbrž zúčastnit se a na každém bodě se zvěčnit. Je to určeno pro všechny milovníky cyklistiky, turistiky, fotografování nebo krásné přírody.

 

Seznam vrcholů a další informace naleznete zde: https://www.vkk-bike.cz/ , Hoover Vrchařská Koruna Krnovska


Osoblažkou tam a zpět

167310320_5264261380315796_5223447614817257239_n - náhledDnes vás zveme na jízdy historickým vláčkem. Osoblažská úzkokolejka jezdí na trati Třemešná – Osoblaha, která je vzdušnou čarou 13 km. Vlakem však urazíte vzdálenost o celých 7 km delší. Dráha se klikatí i v relativně rovných úsecích a dosahuje délky 20.218 km. Traduje se, že důvodem tohoto prodloužení byl tehdejší předpis o stavbě drah v Rakousku, který povoloval stavět pouze tratě delší než 20 km. Skutečným důvodem tohoto klikatého trasování byla pravděpodobně snaha, aby se trať co nejvíce přimykala terénu a byla tak co nejlevnější.

 

Každoročně vyráží prázdninový výletní vlak z Třemešné ve Slezsku o víkendech v 10:45. Z Osoblahy se vrací v 15:10.  Při zpáteční jízdě absolvuje vlak větší stoupání, a přestože vyráží s plnou vodní nádrží, tak voda, pro jízdu tak nezbytná, na dojezd do cílové stanice nevystačí a je tím pádem nutné ve stanici Slezské Rudoltice ji doplnit. Vy se tak můžete stát svědky tohoto úkonu, ale máte také jedinečnou možnost prohlédnout si a nafotit lokomotivu, navštívit Pivní vagón nebo zažít křižování s protijedoucím vlakem Českých drah. Na trati se tak setkává současnost s historií.

 

Na pár otázek jsme se zeptali Davida Chovančíka, předsedy Klubu přátel osoblažské úzkokolejky.

   Jaká byla v loňském roce návštěvnost?

Celkem se parními vlaky na Osoblažce svezlo minulý rok skoro 5 tisíc platících cestujících.

   Začal nám nový rok a určitě nezahálíte. Prozradíte nám, na čem nyní pracujete a co chystáte na letošní turistickou sezónu?

Připravujeme zejména legislativní věci, které se vážou k provozu samotnému, např. vyřizujeme dotační administrativu. Jakmile ale nastanou první jarní pěkné dny tak začneme připravovat lokomotivy a vozy na blížící se letní sezónu.

   Co se vám podařilo zrealizovat v loňském roce? Na co jste opravdu pyšní?

Minulý rok se díky dotaci z česko-polského fondu INTERREG V-A a s pomocí Moravskoslezského kraje podařilo zachránit a kompletně zrekonstruovat čtyři nádraží a jeden přednádražní prostor. Díky tomu se nádraží na Osoblažce vrátili do prvorepublikového stylu. V opravách chceme pokračovat i nadále.   

   Kdy plánujete zahájení sezóny?

V současné době ještě nemáme pevný termín ale snad na přelomu května a června.

 

Fotografie: FB Úzkorozchodná trať ...

Více informaci zde: www.osoblazsko.com

 


Hrabě Sedlnický se vrátil na Zámek Linhartovy

Image (5) - náhledJaká byla loňská sezóna na Zámku Linhartovy, jsme záměrně neptali, neboť zámek byl uzavřen a procházel rekonstrukcí.

 

Ale určitě se musíme kastelána Jaroslava Hrubého zeptat, co pro nás chystá na tu letošní sezónu.

Tak letošní sezóna bude opravdu velice lákavá. Z nových expozic to bude především papírový svět Hraběte Sedlnického. Který čítá 106 postav. Dále bude mít nádhernou expozici krnovský loutkový soubor Krnováček, což bude velké lákadlo pro děti. Samozřejmě nebude chybět keramika pana Kutálka. Novou expozicí bude celoroční výstava krnovské varhanářské školy. Ta vystaví kytary, které se vyrobili v Krnově. No a další expozice dojednávám.

   Co se vám podařilo zrealizovat v loňském roce? Na co jste opravdu pyšní?

Mám velkou radost, že se podařilo přes všechny peripetie dokončit rekonstrukci našeho zámečku. A také, že jsem dokončil tříletou práci na papírovém světě Hraběte Sedlnického. Snad se to bude návštěvníkům líbit.

   Kdy plánujete zahájení sezóny nebo za jakých podmínek vás můžeme navštívit?

Letošní sezóna bude zahájena 29. dubna v deset hodin. A pak už poběží běžný provoz jako v předešlých letech.

 

Zámek bude otevřený od středy do neděle vždy od 10:00 do 16:00. Skupinové prohlídky (nad 10 osob) lze objednat předem na tel čísle +420 728 323 270 i mimo stanovenou otevírací dobu.

 

Fotografie: FB Zámek Linhartovy, Karel Knapp

Více informaci zde: www.zameklinhartovy.cz


Kalendář akcí

O portálu

Tento portál umožňuje uveřejnit poskytovatelům ubytovacích a doplňkových služeb v oblasti cestovního ruchu z oblastí Mikroregionu Krnovsko, Powiatu Prudnického a Powiatu Glubczyckého své služby.

 

Pro více informací kontaktujte:

Mikroregion Krnovsko: +420 554 697 238, mvylezikova@mukrnov.cz

Powiat Prudnicki:  +48 77 438 17 36, l.scholz@powiatprudnicki.pl

Powiat Glubczycki: +48 77 405 36 88, pcieg@powiatglubczycki.giga.netkoncept.com

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod