Rezerwat przyrody Staré Hliniště

Adres: Petrovická 251
Układ współrzędnych GPS: 50°6′36.59″N, 17°41′39.758″E
Telefon: +420 776 593 987
E-mail: sevkrnov@krnov.cz

O ścieżce dydaktycznej

 staré hliniště

Stara kopalnia gliny jest pomnikiem przyrody, który znajduje się ok. 2,5 km na północny zachód od centrum Krnova. Znajduje się na terenie dawnej krnovskiej cegielni i sąsiedniej kopalni w pobliżu drogi prowadzącej do granicy z Polską.

Stara kopalnia gliny ma powierzchnię 4,39 ha.

 

Trochę historii

 hliniště

 

Na przełomie lat 70. i 80 lat cegielnia została zrównana z ziemią i pozostały po niej tylko dwa budynki. Wyrobisko zarastało już wcześniej. Wpierw miejsce to służyło jako stanowisko badawcze, a w roku 1989 roku zostało uznane jako pomnik przyrody ze względu na występowanie rzadkich płazów i roślin.

 

Zagrożone gatunki

 

W 2001 roku Urząd Miasta w Krnovie zlecił przeprowadzenie badań herpetologicznych oraz botanicznych. Badania potwierdziły, że krytycznie zagrożone gatunki płazów mają na terenie starej kopalni gliny bardzo dobre warunki do życia. Występuje tu po kilka stuk takich gatunków jak: Istnieje tylko kilka liczba sztuk, takich jak traszka zwyczajna, traszka górska, traszka grzebieniasta, ropucha szara, rzekotka drzewna.

Oprócz płazów na terenie starej kopalni gliny występują także rzadkie rośliny (storczyki, które jednakże nie rosły tu pierwotnie, tylko zostały zasadzone).

Miejsce to cieszy się wśród Krnovian wielkim zainteresowaniem. Jesienią stara kopalnia gliny staje się rajem dla grzybiarzy, ponieważ rosną tu kozaki.

 

Obszar punktów kontrolnych dla biegu na orientację

orientační běh

 

Obszar punktów kontrolnych dla biegu na orientację umożliwia wszystkim zainteresowanym spróbować tego sportu, którego hasło brzmi „Przygoda z naturą“. W starej kopalni gliny znajduje się kilka punktów kontrolnych oznaczonych czerwono-białym kwadratem. Specjalną mapę dla biegu na orientację każdy może odebrać w punkcie pod następującym adresem: Petrovická 251, Krnov i wypróbować biegu na orientację na własnej skórze.

 

Kontakt

ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA „STARA KOPALNIA GLINY“

Petrovická 251, Krnov

+420 776 593 987

sevkrnov@krnov.cz

 

Goodziny otwarcia

Ścieżka dydaktyczna „Stara kopalnia gliny“ jest bezpłatna i ogólnie dostępna.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod