Co to jest kod QR?

Kody QR

są właściwie podobne do kodów kreskowych, które są znane z opakowań towarów w sklepach. W przeciwieństwie do kodu kreskowego, kod QR nie składa się z kresek, ale tworzą go czarno-białe bloki, które układają się w obrazek o kształcie kwadratu. Kody QR ze względu na swoją budowę umożliwiają przekazywanie znacznie większej ilości informacji, które później można odczytać.

Każdy z nas zna dokładnie kody kreskowe stosowane do oznaczania towarów. W kodach tego typu zapisane są numery, które mogą zostać odczytane przez odpowiedni czytnik, a oznaczone nimi produkty mogą następnie zostać szybko zidentyfikowane. Na podobnej zasadzie działają również kody QR. Tu również chodzi o obrazki, które zwierają zakodowaną informację tekstową. Jednakże sposób kodowania jest zupełnie inny i dość radykalnie różni się liczbą znaków, które mogą być kodowane za pomocą kodu QR. W kodzie QR można zawrzeć dowolną informację tekstową. Najczęściej stosowane są do zapisu adresów internetowych lub danych kontaktowych.

Kod QR, w którym zakodowany jest odsyłacz do strony internetowej www.krnov.cz.

 

Jak je odczytać?

Trzeba mieć telefon komórkowy z aparatem fotograficznym, ponieważ jest to podstawa do odczytu kodów QR.

Odczyt kodów QR przebiega standartowo za pomocą specjalnych aplikacji dla telefonów komórkowych. Te czytniki są w stanie współpracować z aparatem w telefonie komórkowym. Wystarczy uruchomić aplikację, „sfotografować” kod, a wówczas aplikacja sama wykryje ukryty tekst. W przypadku aktywnego podłączenia do Internetu można natychmiast przeglądać strony WWW itd. Cały proces jest bardzo szybki, a jeśli gdziekolwiek będzie widoczny kod QR, wówczas w krótkim czasie można uzyskać informacje, które zawiera. Czytniki kodów QR są dostępne dla większości telefonów komórkowych będących obecnie w sprzedaży. Użytkownicy telefonów komórkowych z systemem operacyjnym bez trudu znajdą odpowiedni czytnik dla danej platformy. Jeśli użytkownik nie wie, skąd pobrać czytnik kodów QR, wówczas może skorzystać z przygotowanych przez nas odsyłaczy dla poszczególnych systemów operacyjnych: http://m.silesiatourism.com/cz/00.