Ratusz ze zwiedzaniem wieży ratuszowej i Savings Bank

Adres: Hlavní náměstí 25, Krnov, 794 01
Układ współrzędnych GPS: 50°5′22.867″N, 17°42′12.467″E
Telefon: +420 554 697 111, +420 554 614 612
E-mail: [email protected]
Strona internetowa: www.krnov.cz
00001f9a9_106d89

www.krnov.cz

 

Dzisiejszy rynek wybudowany był w latach 1901-1903 według planu wiedeńskiego architekta Moritze Hintragera. Budowla była stawiana przez Ernesta Latzela i Aloisa Geldnera. Budynek stoi na miejscu wcześniejszego rynku pochodzącego z XVI wieku.

 

Jest to dwupiętrowy trzyskrzydłowy budynek wykończony mansardowym dachem. Zachodnie, krótkie skrzdło na stronie północnej zakończone jest sześciopiętrową wieżą. Ta ma 52 metry i jest kopią wieży ratuszowej z Währingu, znajdującej się w 18. obwodzie we Wiedniu. Cały budynek wykończony jest wysokim namiotowym dachem zakończonym latarnią. Dachówka ma ciekawą kombinację kolorów.

 

Zegar ratuszowy pochodzi z 1864 roku. Jest dziełem sławnego mnichowskiego zegarmistrza J.Mannhardta. W roku 2007 był rekonstruowany a 15. czerwca, znów wybijał połowy i pełne godziny. Starostka, przy okazji naprawy, powiedziała: „Krnovski zegar ratuszowy znany jest z tego, że zawsze źle chodził, co nie tworzy dobrego obrazu jakości służb oferowanych w ratuszu obywatelom. Gdy zegar na ratuszu źle chodzi, czego można oczekiwać od takiego urzędu.“

 

Drogi projekt ratusza, wykonany przez znanego architekta Leopolda Baeura, mieszkańca Krnova, którego prace do dzisiaj widać na niektórych znanych krnovskich budowlach, został odrzucony przez Radę Miasta. Dlatego też nowo powstały ratusz wzbudzał kontrowersje u niektórych mieszkańców, niektórym się nie podobał, ale dzisiaj budowa ta na pewno jest jednym z symboli Krnova. Na jego miejscu były budowane ratusze także w przeszłości, były one jednak niszczone przez wojny i pożary.

 

Przestępstwa i zbrodnie zawsze przyciągały uwagę społeczeństwa. Dlatego w ratuszu zasiadał sąd, jego członkowie wybierali radnych oraz wójta, a ci wymierzali kary złoczyńcom, włącznie z karą śmierci.

 

Szubienica stawała na końcu miasta, na cwilińskim kopcu, ścinano również mieczem. Ostatnim krnowskim katem był Ignác Jausch, jego czynność zakończono w roku 1787, gdy cesarz Josef II. ograniczył karę śmierci. Miecz egzekucyjny, pochodzący z roku 1709, możemy zobaczyć w depozytariacie krnovskiego muzeum. Kary śmierci odbywały się publicznie z uczestnictwem wielu zainteresowanych obserwatorów.

 

Zasady, według których mieszkańcy Krnova powinni postępować spisane były już w średniowieczu, a zachowały się jako „Krnovski regulamin policyjny“. Ten pochodzi z roku 1551.

 

Z budynkiem ratusza połączony jest nieprawidłowy, mający dwa piętra, trójskrzydłowy budynek miejskiego banku. Secesyjna, w stylu barokowym, bardzo reprezentatywna budowla z bogato dzieloną fasadą wybudowana została w latach 1906 - 07 według projektu Franze Blasche. Wraz z budową ratusza tworzą jeden budynek. Obie budowle, stanowią znane urbanistyczne zabytki miasta.

 

Częścią kompleksu jest także secesyjna kawiarnia i winiarna. Reżyser Dušan Klein kręcił tu wiele scen z Václavem Postráneckým do filmu Konto separato.

redakční systém, tvorba www stránek, webdesing, e-shop, jak založit internetový obchod